Sıcak cam şekillendirme yöntemi ile diğer cam şekillendirme yöntemlerinin birleştirilmesi
Hot glass forming method with combining other glass method
- Tez No: 579652
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKREM KULA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cam Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma; sıcak cam üfleme, kalıpla şekillendirme ve alevde çalışma tekniklerinin bir arada kullanılması ile yapılacak olan denemeleri ve bu denemelerin gerektirdiği teknik çözümlemeler ile geleneksel çalışmaların dışına çıkmayı, yeni yorumlar ile de artistik değer taşıyan çalışmalar ortaya koymayı amaç edinmektedir. Tezin ilk bölümünde camın kısaca tanımını yapılmış, Cam Sanatındaki tarihsel gelişmelere değinilmiştir. İkinci bölümde birleştirme yöntemlerinde sıklıkla kullanılan sıcak cam tekniği, kalıpta şekillendirme ve alevde çalışma teknikleri açıklanarak uygulama yöntemlerinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde cam şekillendirme yöntemlerinin birlikte kullanımlarının tarihsel sürecine değinilmiş ve bu yöntemleri kullanarak çağdaş cam sanatına yön vermiş sanatçılara ve eserleri sunulmuştur. Dördüncü ve son bölümde cam sanatında kullanılan ve tezin asıl amacı olan teknikler ile üretimler gerçekleştirilmiş ve farklı teknikler ile elde edilen çalışmalar sıcak cam tekniği kullanılarak iki tekniğin birleştirilmeleri gerçekleştirilmiştir. Denemeler esnasında karşılaşılan problemlere değinilmiş, çözümlemeler gerçekleştirilerek farklı tekniklerin birleşimlerinin uygulanabilirliği kanıtlanmıştır. Son bölümde ise bireysel olarak gerçekleştirilen kişisel uygulamalar ile süreçlerin kronolojik olarak izlenmesi ve irdelenmesi yapılabilmiş ve ifadeleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work; The aim of this study is to give an opportunity to go beyond the traditional studies with the use of hot glass blowing, mold forming and flame working techniques and the technical solutions required by these experiments and to present works with artistic value with new interpretations. In the first part of the thesis, a brief description of glass was made and contemporary glass art which enables the glass art to become present. In the second part, hot glass technique, mold forming and flame working techniques are frequently used in joining methods and application methods are mentioned. In the third chapter, the historical process of using glass forming methods is mentioned and the artists who have directed the contemporary glass art by using these methods and their works are presented. In the fourth and last chapter, the techniques used in glass art and the main purpose of the thesis were produced and the works obtained by different techniques were combined by using the hot glass technique. The problems encountered during the experiments were discussed and the feasibility of combining different techniques was proved by analyzing. In the last section, the chronological monitoring and examination of the processes with the individual practices carried out individually can be made and expressed.