Koroner yoğun bakım ünitesinde yatan hastalarda göz bandı ve kulak tıkacı uygulamasının uyku kalitesi üzerine etkisi
The effect of using eye mask and ear plug applications in coronary i̇ntensive care unit patients on sleep quality
- Tez No: 579682
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRGÜL CERİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, Koroner Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatan hastalarda göz bandı ve kulak tıkacı uygulamasının uyku kalitesine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma ön test son test modelde tasarlanmış randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Çalışmada katılımcı sayısını belirlemek için güç analizi yapılmıştır. Analiz sonucuna göre deney grubuna 30, kontrol grubuna 30 hasta atanmış ve çalışma 60 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Deney grubundaki hastalara Koroner Yoğun Bakım Ünitesi'nde standart hemşirelik bakımının yanı sıra bir gece göz bandı ve kulak tıkacı uygulanmıştır. Kontrol grubundaki hastalara ise sadece standart hemşirelik bakımı verilmiştir. Araştırma verilerinin toplanmasında; Hasta Tanıtım Formu ve Richards–Campbell Uyku Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikler, Bağımsız gruplar t testi ve Bağımlı grup t testi kullanılmıştır. Araştırmada deney grubu hastaların ön test uyku kalitesi puan ortalaması 197.83±113.614 iken son test puan ortalaması 385.67±64.08 olarak bulunmuştur. Kontrol grubu hastaların ise ön test uyku kalitesi puan ortalaması 178.83±116.890 iken son test puan ortalaması 244.33±122.94 olarak bulunmuştur. Deney grubundaki hastaların ön test- son test uyku kalitesi puan ortalamaları arasında (t=-9.335, p=0.000) ve kontrol grubundaki hastaların ön test- son test uyku kalitesi puan ortalamaları arasında (t=-2.730, p=0.011) istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Deney ve kontrol grubu hastaların son test uyku kalitesi puan ortalamaları karşılaştırıldığında, gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu belirlenmiştir (t=-5.584, p=0.000). Araştırma sonucunda Koroner Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatan hastalarda göz bandı ve kulak tıkacı uygulamasının uyku kalitesi üzerine olumlu etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is made for aim to investigate the effect of eye mask and earplug application in Coronary Intensive Care Unit patients on sleep quality. The study is designed model of pre test-post test and it's randomized controlled clinical trial. Power analysis was performed to determine number of participants in this study. In accordance with power analysis 30 patients were assigned experimental group, 30 patients were assigned control group and the study is actualized 60 patients. In addition to standard nursing care in the Coronary Intensive Care Unit, a night eye mask and earplug were applied to the patients in the experimental group. Only the standard nursing care was given to the patients in the control group. Patient Identification Form and Richards- Campbell Sleep Scale were used for data collection. The data was analysed with descriptive statistics, independent sample t test and paired t test. The mean pre test sleep quality score of the experimental group was 197.83±113.614, and the mean post test score was 385.67 ± 64.08. The mean pre test sleep quality score of the control group patients was 178.83 ± 116.890 and the mean post test score was 244.33 ± 122.94. A statictically significant difference was found between the pre test post test sleep quality scores of the patients in experimental group (t=-9.335, p=0.000) and the pre test post test sleep quality scores of the patients in control group (t=-2.730, p=0.011). When the mean post test sleep quality scores of the experimental and control group patients were compared, it's determined that statistically significant difference between the groups (t=-5.584, p=0.000). As a result of this study, it's determined that using eye mask and earplug applications in Coronary Intensive Care Unit patients affect positively on sleep quality.