Koroner yoğun bakım hastalarında kullanılan göz-kulak bandının uyku kalitesine etkisi
The effect of eye-ear band on sleep quality in coronary intensive care patients
  1. Tez No: 651674
  2. Yazar: MERYEM YILDIZ AYVAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma koroner yoğun bakım hastalarında kullanılan göz-kulak bandının hastaların uyku kalitesine etkisini belirlemek amacı ile rastgele çapraz geçişli deneysel bir çalışma olarak planlandı. Araştırma Mayıs – Kasım 2019 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Koroner Yoğun Bakım Ünitesinde yatan, örneklem seçim kriterlerini karşılayan 100 hasta ile gerçekleştirildi. Crossover araştırma deseni kullanıldığından gruplar 1. ve 2. grup olarak randomize edildi (1. Grup n=53, 2. Grup n=47). Araştırma verileri; Hasta Bilgi Formu, Görsel Ağrı Skalası, Berlin Anketi, Hasta İzlem Formu, Richards-Campbell Uyku Anketi, Gürültü Ölçüm Cihazı, Göz Kulak Uyku Bandı kullanılarak toplandı. Araştırmaya katılan hastalardan 1. grup ilk gün deney gecesine alınarak göz-kulak bandı takarak uyumasını sağlandı, 2. grupta yer alan hastalara ilk gün kontrol gecesinde standart prosedür uygulandı. 2. gün ise gruplar çaprazlanarak 1. grup kontrol gecesine, 2. grup ise deney gecesine alınarak girişim uygulandı. Her iki günün sabahında tüm hastalara Richards-Campbell Uyku Anketi uygulanarak hastaların uyku kalitesi değerlendirildi. Araştırmada yer alan hastaların %70'i erkek olup, yaş ortalaması 56,33'tü. 1. grupta yer alan katılımcıların deney ve kontrol gecesi uyku kaliteleri değerlendirildiğinde Toplam RCUA puanlarının ortalama değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunduğu, katılımcıların 2. gün ortalama değerinin (59,47), 1.
Özet (Çeviri)
This study was planned as a randomized crossover controlled experimental study to determine the effect of the eye-ear band used in coronary intensive care patients on the sleep quality of patients. The research was carried out between May and November 2019 with 100 patients who stayed at the Istanbul University-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Medical Faculty Hospital Coronary Intensive Care Unit, meeting the sample selection criteria. As the crossover research design was used, the groups were randomized as Groups 1 and 2 (Group 1 n = 53, Group 2 n = 47). Data was collected using Patient Information Form, Visual Analogue Scale, Berlin Questionnaire, Patient Follow-Up Form, Richards-Campbell Sleep Questionnaire, Noise Measuring Device, and Eye-Ear Sleeping Band. On the day 1, The first group of patients who participated in the study were taken to the experimental night and they wore an eye-ear band to sleep, and the standard procedure was applied to the patients in the 2nd group as a control night. On the 2nd day, the groups were crossed and the first group was taken for the control night and the second group was taken for the experiment night. In the morning of both days, the Richards-Campbell Sleep Questionnaire was applied to all patients and their sleep quality was evaluated. 70% of the patients in the study are male and the average age is 56.33. When the experimental and control night sleep qualities of the participants in the 1st group were evaluated, there was a statistically significant difference between the mean values of the total RCSQ scores, and the mean value of the participants on the 2nd day (59.47) was significantly higher than the average value of the 1st day (64.86).