Bir grup üniversite öğrencisinde internet kullanım düzeyi, anksiyete ve uyku kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between internet usage, anxiety and sleep quality in a group of university students
- Tez No: 579699
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİME VİCDAN YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Üniversite öğrencilerinde internet kullanımı, anksiyete ve uyku kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi. İnternet kullanımının ve anksiyetenin uyku kalitesini yordayıcı etkisini araştırmak. Yöntem: Araştırmamıza, İstanbul ilinde yaşayan, özel ve devlet üniversitelerinde eğitim gören 18-29 yaş aralığında bulunan 132'si kadın ve 97'si erkek olmak üzere toplamda 229 kişi katılmıştır. Bütün katılımcılara Sosyodemografik Veri Formu, Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği, Sürekli Kaygı Ölçeği ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi uygulanmıştır. Bulgular: 229 kişi ile yapılan çalışmada 219 (%95.6) kişinin internet bağımlılık semptomu göstermediği, 10 (%4.4) kişinin ise sınırlı semptom gösteren grupta olduğu bulunmuştur. İnternet bağımlılığı gösteren hiç bir katılımcı saptanmamıştır. Katılımcıların 89 (%38.9)'inin iyi uyku kalitesine, 140 (%61.1) tanesinin kötü uyku kalitesine sahip oldukları bulunmuştur. Yapılan Pearson korelasyon analizi sonucunda, Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği, Sürekli Kaygı Ölçeği ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi'nin birbirleriyle pozitif yönde anlamlı ilişkili olduğu bulunmuştur. Çoklu regresyon analizi sonucunda internet bağımlılığının uyku kalitesini anlamlı bir şekilde yordadığı saptanmıştır. Çoklu regresyon analizi sonucunda anksiyete seviyesinin uyku kalitesini anlamlı bir biçimde yordamadığı saptanmıştır. Sosyodemografik değişkenlerden, sosyoekonomik düzeye ve internetin kullanım amacına göre internet bağımlılığı skorlarının anlamlı olarak fark gösterdiği bulunmuştur. Günlük internet kullanma saati ile internet bağımlılığı arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Sosyodemografik değişkenler ile anksiyete ve uyku kalitesi arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Sonuç: Bulgularımız sonucunda uyku kalitesinin, internet bağımlılığı tarafından yordandığını ancak, anksiyete seviyesinin uyku kalitesini anlamlı bir şekilde yordamadığı saptanmıştır. Çalışmanın literatüre katkıları, çalışmanın sınırlılıkları ve gelecek çalışmalar için öneriler bulgular sonucunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the relationship between internet usage, anxiety and sleep quality. To determine whether if internet usage and anxiety will predict sleep quality. Method: A total of 229 univeristy students (132 females and 97 males) from İstanbul. Participants had ages between 18 and 29. They were studying at goverment and private universities in İstanbul. All participants were given Sociodemographic Data Form, Young Internet Addiction Test, Spielberger Trait Anxiety Scale and Pittsburgh Sleep Quality Index. Results: Participants who agreed to take place in our study showed that 219 (95.6%) had no symptoms of internet addiction, 10 (4.4%) were in risk group and no participant had internet addiction. 89 (38.9%) of the participants had good sleep quality and 140 (61.1%) had poor sleep quality. Correlation analysis showed that Young Internet Addiction Test, Spielberger Trait Anxiety Scale and Pittsburgh Sleep Quality Index were siginificantly correlated. Regression analysis showed that internet addiction predicted sleep quality. In the multiple regression model, trait anxiety was not found to be significant. In sociodemographic variables, purpose of internet usages and perceived socioeconomic levels showed a significant difference on internet addiction. Daily internet usage hours and internet addiction were found to be have significant relationship. No significant relationship or difference was found between sociodemographic variables, trait anixety and sleep quality. Conclusion: Our findings suggest that sleep quality was predicted by internet addiction but it was not predicted by trait anxiety. Contributions of the study, limitations and suggestions for similiar studies are discussed.