Trabzon yöresinde müzik-kimlik ilişkisi
Music-identity relations in Trabzon region
  1. Tez No: 579700
  2. Yazar: SONNUR BAHÇEKAPILI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇETİN KÖRÜKÇÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sosyoloji, Music, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Trabzon yöresi halk müziklerinin, bölgenin kültürel kimliği ile bağlantılı olarak ele alındığı bu çalışmada, yerel müzik faaliyetlerindeki mikro ölçekte benzerlik ve farklılıkların, toplumun gelenek, görenek, dini inanç ve ideolojik yaklaşımından, kısacası toplumun kültüründen ve kimliğinden izler barındırdığı ortaya konulmuştur. Bölgenin müzik kültürü, il merkezi ve ilçe / köylerin müzik kültürü olarak iki kategoride incelenmiştir. Öncelikle kimlik kavramı kapsamlı olarak ele alınmış, daha sonraki bölümlerde ele alınacak olan Karadenizlilik ve Trabzonluluk kimlik betimlemelerine zemin oluşturulmuştur. Karadenizlilik ve Trabzonluluk kimlikleri ayrı başlıklar halinde incelenmiş, Karadenizlilik üst kimliği altında Trabzonluluk kimliği ve hatta daha yerel ölçüde ilçelere varan hiyerarşik kimlik tanımlamalarının bölge insanındaki davranış biçimine yansımaları ele alınmıştır. Bir sonraki aşamada il ve ilçe / köylerdeki müzik kültürü incelenmiştir. İl merkezi müzik kültürü belirli zaman dilimlerine ayrılarak ve müzik kültürüne etki eden sosyal/siyasal unsurlar dikkate alınarak incelenmiştir. Köy ve ilçelerdeki müzik kültürü ise müzikal teknik özellikleri bağlamında daha kapsamlı bir şekilde ele alınmış ve dışardan bakışla tek tip müzik kültürü olarak görülen müzik kültürünün, mikro ölçekte değişen üslûp ve dil farklılıkları ile çeşitlilik gösterdiği tespit edilmiştir. Çalışmada yer alan“Ekler”bölümünde ise yörenin hâlihazırda var olan TRT ve özel derleme repertuarından 91 adet yerel ezginin notaları ve tablo halinde müzikal ve edebi analizleri bir bütün olarak verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Müzik, Kimlik, Kültürel Kimlik, Karadenizlilik, Trabzonluluk, Çokkültürlülük, Kültürel Geçişkenlik, Etnisite.
Özet (Çeviri)
This study, which examines the folk music of Trabzon region in relation with the region's cultural identity, finds that the similarities and differences in micro scale in the local musical activities, carry traces of the society's customs, traditions, religious beliefs and ideological approaches, or in short the culture and identity of said society. The music culture of the region has been studied in two categories: the music culture of the provincial center, and counties and villages. First, the concept of identity has been handled comprehensively and the basis for Black Sea and Trabzon identities, which are discussed in later chapters, has been established. The Black Sea and Trabzon identities are examined in separate chapters, and the effect of the overall Black Sea identity, and hierarchically narrowing Trabzon identity and local county identities, on the behavior of the people in the region was discussed. In the next stage, the music cultures of the provincial center, counties and villages were examined. The music culture of the provincial center was studied with respect to time periods, and by taking into account the social and political factors that influenced the music culture. The music cultures of the villages and counties have been studied more extensively with respect to technical features and it has been found that the music culture, which looks monotype to the outside eye, varies in style and language on micro scale. In the Appendices section of the study, the scores and the musical and literary analyses 91 regional songs from the TRT and special compilation archives are presented. Keywords : Music, Identity, Cultural Identity, Black Sea Identity, Trabzon Identity, Multiculturalism, Cultural Transition, Ethnicity.