Sınıf öğretmenlerinin öz duyarlık ve çokkültürlülüğe yeterliklerinin incelenmesi
Examination of primary school teachers' self-compassion and multicultural competence
  1. Tez No: 579709
  2. Yazar: DİLAN TARİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ POYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, sınıf öğretmenlerinin öz duyarlıkları ile çokkültürlülüğe ilişkin yeterlik algıları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Ayrıca öğretmenlerin öz duyarlıkları ve çokkültürlülüğe dair yeterlik algıları çeşitli değişkenlere göre de incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini İstanbul ili Küçükçekmece, Bahçelievler ve Başakşehir ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı devlet ilkokulları arasından uygun örnekleme yöntemiyle seçilen 729 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Veriler, çalışmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Öz Anlayış Ölçeği ve Çokkültürlü Yeterlik Algıları Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Pearson Momentler Korelasyon Katsayısı Çarpımı analiz yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre sınıf öğretmenlerinin öz duyarlıkları ile çokkültürlülüğe dair yeterlik algılarında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca bu ilişkinin cinsiyete ve sınıftaki toplam öğrenci sayısına göre anlamlı düzeyde farklılaştığı görülmüştür. Öğretmenlerin öz duyarlık düzeylerinin cinsiyet, medeni durum, yaş, görev süresi, sınıftaki toplam öğrenci sayısı, sınıf ve okul mevcudu ve okuldaki toplam psikolojik danışman sayısına göre anlamlı biçimde farklılaşmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Çokkültürlülüğe dair yeterlik algılarının medeni durum, görev süresi, sınıftaki toplam öğrenci sayısı ve sınıf ve okul mevcuduna göre anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı; yaş değişkeninde genel olarak ve cinsiyet ile okuldaki toplam psikolojik danışman sayılarına göre ise sadece bir alt boyutta anlamlı düzeyde farklılaştığı görülmüştür. Çalışmadan elde edilen bulgular ile ilgili literatür çerçevesinde tartışılmış ve çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the self-compassion of primary school teachers and their perceptions of multiculturalism were investigated. The teachers' self-compassions and perceptions of competency on multiculturalism were also examined according to various variables. The sample of the study was consisted of 729 primary school teachers, who were selected by the convenience sampling method among state primary schools affiliated to Ministry of National Education in various districts of Istanbul. The data was collected through the Personal Information Form prepared by the researcher, Self-Compassion Scale and Multicultural Competence Scale. T-test, One-Way ANOVA and Pearson Moment Correlation Coefficient methods were used in the analysis of the data. According to research findings, it was found that there is positive and significant difference in self compassions of primary school teachers and their perceptions of competence on multiculturalism. In addition, this relationship was significantly different in terms of gender and total number of foreigner students. It has been concluded that teachers' self-compassion levels do not differ significantly according to gender, marital status, age, tenure, total number of foreigner students in the class, total number of class and school and total number of psychological counselors in the school. Teachers' perceptions of competence on multiculturalism did not differ significantly in terms of marital status, tenure, total number of foreigner students in the class and total number class and school population. However; age variables generally and only one sub-dimension of gender and total number of psychological counselors in the school was significantly differentiated. The study findings were discussed in the light of related literature and various suggestions were made.