Eğitim yönetimi kademesinde farklılıkların yönetimi ve karşılaşılan zorluklar
The management of diversity in the educational administration level and the challenges and difficulties that are faced in this field
  1. Tez No: 579708
  2. Yazar: SİNEM SEVİNİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmanın amacı, Eğitim Yönetimi kademesinde farklılıkların yönetimi ve bu alanda karşılaşılan zorlukları araştırmaktır. Araştırmada, nitel yöntem kullanılmıştır. Araştırma kapsamında özel ve devlet okullarında çalışan öğretmen ve yöneticilerin görüşlerinin sorulduğu ve onların konuya yönelik düşüncelerinin alındığı bir görüşme formu kullanılmıştır. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar ise betimsel analiz ile değerlendirilip yorumlanmıştır. Araştırmaya katılan öğretmen ve yöneticiler kurumlarındaki farklılıklar, bu farklılıkların yönetim tarafından nasıl görüldüğü, kendi görüş ve düşüncelerinin ne oranda sorulduğu ve farklılıkların yönetiminde olması gereken yönetimsel unsurların neler olması gerektiği yönünde görüşlerini bildirmişlerdir. Elde edilen verilerden genel anlamda farklılıkların yönetimi konusunda, örgütlerin çok fazla eksiği olduğu ve örgütlerin yönetim anlayışının yenilenmesi ve daha çok farklılıkların görüş ve düşüncelerine yer verilen ve onları dikkate alan bir yönetim anlayışını benimsemeleri gerektiği ortaya çıkmıştır. Zira öğretmen ve yöneticilerin kendilerine yöneltilen sorulara verdikleri cevaplardan bağlı oldukları örgütlerde böyle bir yönetim anlayışının tam anlamıyla var olmadığı anlaşılmaktadır. Buradan hareketle farklılıkların yönetimi anlayışının, tüm örgütler için özellikle eğitim örgütlerinde, farklılıkların tanınması ve onlara gereken önemi verilip doğru yönetilmesi ve bu sayede maksimum verim alınabilmesi için önemli olduğu gerçeği ile karşı karşıya kalınmaktadır. Örgütlerin bu yönetim anlayışı ile ilgili eğitimler düzenlemesi, çalışanlarına ve özellikle de yöneticilerine bu konuda hizmet içi eğitimler aldırması kaçınılmazdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to search for the management of diversity in the Educational Administration level and the challenges and difficulties that are faced in this field. Qualitative method is used in this research. In the scape of the research a survey is used to get the opinions and ideas the faculty and administrative stuff of state and private schools. The obtained results were evaluated and commented descriptive analysis method. The faculty and administrative stuff who took the survey, told their opinions about the diversity of their institutions, how these diversities were seen by the administration and to what extent their ideas and opinions were involved in the management of diversity considering the administrative factors. According to the obtained data it is clarified that there is deficiency in management pf diversity, therefore institutions need to innovated themselves and give much credit to an administrative attitude that includes different options and ideas. However, it's understood that there is almost to administrative attitude like that according to the answers of the questions asked to the faculty and administrative stuff. As a result, the management of the diversity faces the importance of recognizing and the directing the diversity in all institutions especially educational ones to increase productivity at a maximum level. It's a must that the institutions organize in-service trainings for their employees and especially the administrators on this administrative attitude.