Kariyer yönetimine yönelik çalışan algılarının demografik faktörler açısından incelenmesi: Albaraka Türk örneği
Investigation of employees' perceptions regarding career management in terms of demographic factors: Albaraka Türk
  1. Tez No: 579718
  2. Yazar: MUZAFFER VURAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Kariyer yönetimi, işletmelerde çalışanların ilgi alanlarını, çıkarlarını ve yeteneklerini belirlemelerinde yardımcı olması ve buna bağlı olarak kariyer geliştirme yöntemlerinin planlanması olarak ifade edilebilmektedir. İnsan kaynaklarının önemli uygulama alanları arasında yer alan kariyer yönetimi, çalışanın ihtiyaçlarını karşılamak ve kariyer hedeflerine ulaşmalarında destek olmak için kariyer planlarının hazırlanması, düzenlenmesi ve yürütülmesi süreci olarak da tanımlanabilmektedir. Bu çalışmada kariyer planlama, kariyer yönetimi süreçleri ve uygulaması açıklanmaya çalışılmıştır. Bunun yanı sıra bankacılık sektöründe çalışanların kariyer yönetimi algısı üzerine bir araştırmaya yer verilmiştir. Bu çalışmada Albaraka Türk Katılım Bankası çalışanlarına uygulanan anket verilerinden faydalanılarak kariyer yönetiminin çalışanlar açısından önemi ve işletmede kariyer yönetimi uygulamalarının etkinliği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Career management can be expressed as a way of helping employees to identify their interests, interests and skills, and accordingly planning career development methods. Career management, an important application area of human resources, can also be defined as the process of preparing, organizing and conducting career plans to meet employee needs and support career goals. In this study, career planning, career management processes and applications were tried to be explained. Besides this, a research on career management application in the banking sector has been given. In this study, using the survey data applied to theemployees of AlbarakaTürkParticipation Bank, the effectiveness of the career management practices in the management and management of the career management was evaluated.