Tavşan kornealarında oluşturulan deneysel alkali yanıklarda amniyotik membran transplantasyonu ve trombositten zengin fibrin membran implantasyonu tedavilerinin klinik, histolojik ve immünohistokimyasal olarak karşılaştırılması
Clinical, histological and immunohistochemical comparison of amniotic membrane transplantation and thrombocyte rich fibrin membrane implantations in experimental alkali burns in rabbit corneas
- Tez No: 579735
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDİNÇ BOZKURT, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYİT ALİ BİNGÖL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç:Bu çalışmada, trombositten zengin fibrin (TZF) membran implantasyonu uygulamasının, deneysel alkali yanıklarda ortaya çıkacak inflamasyon, yeni damar oluşumu, korneal ülser ve opasite oluşumu üzerine etkisinin, morfolojik, histolojik ve immunohistokimyasal olarak incelenmesi, ayrıca medikal tedavi ve amniyotik membran transplantasyonu (AMT) tedavilerinin etkinliği ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya dahil edilen 24 adet Yeni Zelanda ırkı tavşanın 24 sağ gözü, biri kontrol grubu olmak üzere (1. Grup, n=6) 4 eşit gruba ayrıldı. İlk gün deneklerin kornealarında topikal anestezi (Alcaine % 0,5 damla; Alcon) altında 1 normal (N) NaOH ile alkali yanık oluşturuldu. Tedavi olarak 2. Gruba (n=6) topikal antibiyotik ve steroid, 3. Gruba (n=6) topikal tedaviyle birlikte AMT, 4. Gruba (n=6) topikal tedaviyle birlikte TZF membran implantasyonu yapılması planlandı. Birinci, 7, 14 ve 21. günlerde kli-nik muayeneleri yapıldı. Yirmibirinci günde denekler sakrifiye edilerek korneaları limbus sınırından çıkarılarak, dokular histopatolojik incelemeye gönderildi. Bulgular: Alkali yanık sonrası ilk vizitte gruplar arasında epitel defekti, kornea kalınlığı ve opasite açısından fark yoktu (p>0,05). Santral kornea kalınlığında vizitler ve gruplar arasında herhangi bir faklılık izlenmedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Clinical, histological and immunohistochemical comparison of amniotic membrane transplantation and thrombocyte rich fibrin membrane implantations in experimental alkali burns in rabbit corneas Purpose: In this study, we aimed to investigate the effect of platelet-rich fibrin (PRF) membrane implantation on inflammation, new vessel formation, corneal ulcer and opacity formation in experimental alkaline burns, morphological, histological and immunohistochemical examination, as well as medical treatment and amniotic membrane transplantation (AMT) therapies. Materials and Methods: Twenty-four right eyes of 24 New Zealand rabbits included in the study were divided into four equal groups, one as the control group (Group 1, n = 6). On the first day, alkaline burns were created with 1 normal (N) NaOH under topical anesthesia (Alcaine 0.5% drops; Alcon) in the corneas of the subjects. Topical antibiotics and steroids were applied to Group 2 (n=6), AMT with topical treatment to Group 3 (n=6), and TZF membrane implantation with topical treatment to Group 4 (n=6). Clinical examinations were performed on days 1, 7, 14, 21. On day 21, subjects were sacrificed and their corneas were removed from the limbus and then tissues were sent for histological examination. Results: There was no difference between groups in terms of epithelial defect, corneal thickness and opacity at the first visit after alkaline burn (p> 0.05). No difference was observed in central corneal thickness between visits and groups (p> 0.05).