Karadeniz'de kullanılan farklı ağ göz açıklığına sahip fanyalı uzatma ağlarının seçiciliklerinin farklı modellerle belirlenmesi
Comparison of different selectivity of the trammel nets have various mesh sizes which are used in Black Sea by using different models
  1. Tez No: 579736
  2. Yazar: FERHAT BÜYÜKDEVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SAMSUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, Sinop bölgesinde balıkçılar tarafından yoğun olarak kullanılan 32 mm, 36 mm ve 40 mm ağ göz açıklığına sahip fanyalı uzatma ağları ile Eylül 2015 - Ağustos 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Bu bölgede fanyalı uzatma ağları ile yapılan avcılıkta hedef türlerden olan Barbunya balığı (Mullus barbatus) ve Mezgit balığı (Merlangius merlangus) aynı zamanda bu bölgede daha önce seçicilik hesaplamaları yapılmayan Solea solea, Arnoglossus laterna ve Pegusa lascaris gibi yassı balıkların farklı iki seçicilik hesaplama yöntemi olan SELECT (Share each length-class's catch total) ve Holt (1963) metodu kullanılarak seçicilik parametreleri hesaplanmıştır. Buna ek olarak araştırmada kullanılan fanyalı uzatma ağlarınına yakalanan balıkların boy-ağırlık ilişkisi incelenmiştir. Araştırma boyunca fanyalı dip uzatma ağları ile avlanan bazı balık ve yengeç türlerinden oluşan toplam 429,498 kg ürün elde edilmiş, toplam avlanan ürün miktarının 326,125 kg'ını bazı balık türleri oluştururken, 103,373 kg'ını ise yengeç türlerinin oluşturduğu belirlenmiştir. Araştırmada kullanılan 32 mm, 36 mm ve 40 mm göz açıklığına sahip ağlar ile Holt meotu kullanılarak hesaplanan optimum yakalama boyları sırasıyla Mullus barbatus için, 14,82 cm, 16,67 cm ve 18,53 cm, Merlangius merlangus için, 13,67 cm, 15,38 cm ve 18,80 cm, Solea solea için 11,90 cm, 13,40 cm ve 14,90 cm, Pegusa lascaris için, 11,50 cm, 13,00 cm ve 14,40 cm, Arnoglossus laterna için, 12,20 cm, 13,70 cm ve 15,30 cm olarak hesaplanmıştır. SELECT medotu kullanılarak hesaplanan optimum yakalama boyları ise sırasıyla Mullus barbatus için, 14,41 cm, 16,21 cm ve 18,02 cm, Merlangius merlangus için, 13,79 cm, 15,51 cm ve 17,24 cm olarak hesaplanmıştır. Solea solea için, 12,22 cm, 13,75 cm ve 5,28 cm, Pegusa lascaris için 11,40 cm, 12,82 cm ve 14,25 cm, Arnoglossus laterna balığı için, 12,16 cm, 13,68 cm ve 15,20 cm olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was carried out between September 2015 and August 2016 by using gillnets with 32 mm, 36 mm and 40 mm mesh size which are used extensively by fishermen in Sinop region. The selectivity parameters of red mullet and whiting targeted species of gillnet and Solea solea, Arnoglossus laterna, Pegusa lascaris which have not previously been assessed in this region have been calculated using SELECT and Holt methods. In addition, the length – weight relationships of fish caught by gillnets used in this study were calculated. At the end of the study, 429.498 kg of fish and crab species were caught in total. 326.125 kg of total catch is composed of fish species and 103.373 kg is composed of crab species. The optimum catch lengths calculated by Holt method in gillnets with 32 mm, 36 mm and 40 mm mesh size were as follows; 14.82 cm, 16.67 cm and 18.53 cm for Mullus barbatus, 13.67 cm, 15.38 cm and 18.80 cm for Merlangius merlangus, 11.90 cm, 13.40 cm and 14.90 cm for Solea solea, 11.50 cm, 13.00 cm and 14.40 cm for Pegusa lascaris, 12.20 cm, 13.70 cm and 15.30 cm for Arnoglossus laterna, relatively. The optimum catch lengths calculated by SELECT method were as; 14.41 cm, 16.21 cm and 18.02 cm for Mullus barbatus, 13.79 cm, 15.51 cm and 17.24 cm for Merlangius merlangus, 12.22 cm, 13.75 cm ve 5.28 cm for Solea solea, 11.40 cm, 12.82 cm and 14.25 cm for Pegusa lascaris, 12.16 cm, 13.68 cm and 15.20 cm for Arnoglossus laterna, respectively.