FRP ile güçlendirilmiş betonarme elemanlarda frp-beton sıyrılma davranışının incelenmesi
Analysing of debonding behaviour of FRP in reinforced concrete members strengthened with frp
- Tez No: 579739
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
FRP, son yıllarda betonarme elemanların güçlendirilmesinde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu güçlendirme yönteminin betonarme elemanın davranışı üzerindeki etkisini gözlemlemek için pek çok deneysel çalışma gerçekleştirilmiştir. Fakat bu işlem oldukça zaman almaktadır ve maliyetlidir. Deneylerin yapılması için uygun koşulların sağlanması ve malzeme temininde yaşanan sıkıntılar, belli boyut ve sayıdaki elemana göre oluşturulan malzemelerin kullanımının sınırlı olması nedeniyle deneysel çalışmalar elde edilen sonuçları da sınırlandırmıştır. İnşaat mühendisliği alanında yaygın olarak kullanılan bilgisayar programları ile yapılan nümerik çalışmalar da istenen yeterlilikte sonuçlara ulaşılmasını sağlayamamıştır. Bu nedenlerden dolayı, daha karmaşık sistemlerin sonlu elemanlarla modellenmesini ve analizinin yapılmasını sağlayan, daha gelişmiş bilgisayar programları kullanılarak, deney yapmadan gerçek davranışa yakın sonuçlar veren modeller oluşturan çalışmalar artış göstermiştir. Bu tez çalışmasında karmaşık sistemlerin modellenmesi için tasarlanmış bir bilgisayar programı kullanılarak FRP-beton kompozit elemanının sonlu elemanlar yöntemiyle analiz edilmesi amaçlanmıştır. Literatürde yer alan deneysel çalışmalardan seçilmiş olan iki grup halindeki FRP ile güçlendirilmiş betonarme kirişlerin sonlu elemanlar yöntemiyle modellenmesi ve analizi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen analiz sonuçları, deney sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Betonarme kirişin dayanımının, sünekliğinin, FRP malzemesinin birim şekil değiştirmesinin bağlı olduğu parametreler ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
FRP has been used frequently in the reinforcement of reinforced concrete elements in recent years. Many experimental studies have been conducted to observe the effect of this reinforcement method on the behavior of the reinforced concrete element. But this process takes time and is very expensive. Experimental studies also limited the results obtained due to the limited use of materials formed according to a certain size and number of elements, providing the necessary conditions for conducting the experiments and experiencing difficulties in supplying materials Numerical studies with computer programs commonly used in the field of civil engineering have not been able to achieve the desired results. Because of these reasons, studies using more advanced computer programs, which allow modeling and analysis of more complex systems with finite elements, have increased the number of models that produce close to real behavior without experiment. In this thesis, it is aimed to analyze the FRP-concrete composite element by finite element method using a computer program designed to model complex systems. Finite element modeling and analysis of two groups of FRP reinforced concrete beams selected from the experimental studies in the literature were performed. The results obtained were compared with the results of the experiments. The parameters of the strength, ductility and unit deformation of the FRP material have been determined.