Avrupa Birliği çevre yasaları ile Türk çevre yasalarının karşılaştırılması ve Trabzon ili örneği
Comparison of European Union environmental laws and Turkish environmental laws and Trabzon case
  1. Tez No: 579740
  2. Yazar: NURAY EFENDİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN ÜÇÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çevre kirliliği tüm dünyanın yüz yüze olduğu en önemli sorunlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle uluslararası alanda oluşturulan kirlilik önleme politikalarına ulusal düzenlemelerle uyum sağlanarak çevre kirliliği sorununun büyük boyutlara ulaşması önlenmeye çalışılmaktadır. Bu çalışmada Avrupa Birliği ve Türkiye'nin çevre politikalarının oluşum süreçleri incelenmiş, Türkiye'nin 'Çevre' başlığında AB'ye uyum süreci değerlendirilmeye çalışılmıştır. Çevre mevzuatları ve işleyişleri irdelenmiş, Türkiye genelinde ve Trabzon özelinde çevresel durum incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Environmental pollution is one of the most important problems that the entire world is facing today. For this reason, it is aimed to prevent environmental pollution problem from overgrowing by complying with the pollution prevention policies with national regulations. In this study, the formation processes of the environmental policies of the European Union and Turkey have been examined; Turkey's 'Environment' title in the EU accession process has been evaluated. Environmental legislations and their operations have been examined, the environmental situation in Turkey in general and in particular Trabzon city have been researched.