Orman ürünleri endüstrisinde örgütsel çatışmanın öncülleri ve sonuçları (Bolu, Düzce ve Bartın ili örneği)
Priorities and results of organizational conflict in the forest products industry
- Tez No: 579749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK GEDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Hem iş hayatında hem de sosyal hayatta varlığını önemli derecede hissettiğimiz bir kavram olarak tanımlanan çatışma, özelliklerde örgütlerde üzerinde durulması ve irdelenmesi gereken bir konudur. Çalışma kapsamında Bolu, Düzce ve Bartın illerinde faaliyette bulunan orman ürünleri sanayi işletmelerinde çalışanların yaşadıkları örgütsel çatışmanın performans ve verimliliği üzerine etkileri araştırılmaya çalışılmıştır. Araştırma esnasında Bolu, Düzce ve Bartın illeri Ticaret ve Sanayi Odalarına üye ve çalışan sayısı 10 ve daha fazla olan 173 işletme ve toplam 4345 çalışan, çalışmanın evrenini oluşturmuştur. Çalışma kapsamında da toplam değerlendirilebilir 280 anket üzerinden istatistiksel değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışma kapsamında veri elde etmek için 5 kısım, 13 farklı soru ve 61 yargıdan oluşan anket formundan yararlanılmıştır. Çalışma sonucunda işletmede çalışanların pozisyonları ile tutum ölçekleri arasında istatistiksel olarak farklılıklar tespit edilmiştir. Yönetici konumunda olanların daha yüksek oranda ölçeklere olumlu katıldıkları belirlenmiştir. Mesleki deneyim açısından da 5 yıl ve daha az çalışanların tutum ölçeği 2'ye daha düşük oranda katılım gösterdikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Conflict, defined as a concept in which we feel its existence in both business and social life, is an issue that needs to be emphasized and examined in organizations. In this study, the effects of organizational conflict on the performance and productivity of employees working in forest products industry enterprises in Bolu, Düzce and Bartın provinces were investigated. The population of the study consisted of 173 enterprises with a total number of 10 and more members and 4345 employees in the Bolu, Düzce and Bartın Chambers of Commerce and Industry. Statistical evaluations were made on 280 evaluable questionnaires. In order to obtain data, a questionnaire consisting of 5 sections, 13 different questions and 61 judgments was used. As a result of the study, statistical differences were found between the positions and attitude scales of the employees. It has been determined that those who are in the position of managers have a higher rate of positive participation in the scales. In terms of professional experience, it was determined that employees with 5 years or less participated in attitude scale 2 at a lower rate.