Armutlu (Yalova) yöresindeki farklı makineli arazi hazırlığı yöntemlerinin toprak özelliklerine ve fıstık çamı (Pinus pinea L.) fidanlarının gelişimine etkisi
The effect of different mechanized site preparation methods on soi̇l properties and growth of stone pine seedlingsin Armutlu province, Yalova
- Tez No: 579748
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEMSETTİN KULAÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Düzce Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 81
Özet
Armutlu (Yalova) yöresindeki 66,5 Ha. ormanlık alanda 2014 yılında suni gençleştirme çalışması yapılmış, çalışmaların arazi hazırlığı aşamasında üç farklı makineli arazi hazırlığı (MAH) yöntemi uygulanmıştır. Bu yöntemler; dozerle eğimin %0-40 arasında olduğu yerlerde tam alanda örtü temizliği ve üçlü riperle alt toprak işleme yapılması, dozerle eğimin %40'dan fazla olduğu yerlerde tam alanda örtü temizliği ve seki teras yapılması, eğimin %60'dan fazla olduğu yerlerde mini ekskavatörlerle BUROR Teras şeklinde toprak işleme yapılmasıdır. Her üç yöntemin de uygulandığı arazide; iklimi ve bakısı aynı, rakımı ve toprak özellikleri farklı olan 18 adet deneme alanı belirlenmiştir. Her deneme alanında aynı orijinli dikilmiş 1+0 yaşında Fıstık çamı (Pinus pinea) fidanlarında üç yıl sonra kök boğazı çapı, boyu ve yan dal sayıları üçer tekerrürlü ölçülmüştür. Ayrıca her deneme alanında ve kontrol parselinde toplam 21 adet toprak profili açılarak toprak numuneleri alınmış ve tahlil yaptırılmıştır. Varyans analizi sonuçlarına göre; her üç MAH yönteminde toprak özelliklerinin etkilediği, toprağın toz oranının ve pH değerinin düştüğü, BUROR teras yöntemiyle toprak işlemede iletkenlik değerleri, organik madde miktarı, azot ve fosfor değerlerinin belirgin şekilde arttığı görülmüştür. BUROR teras uygulanan sahalarda; diri örtü temizliği yapılmaması ve etrafta mineralce zengin olan toprağın teras yapılan yere taşınması sebebiyle fidan boyu ortalamasının en yüksek değerlere ulaştığı anlaşılmıştır. BUROR teras yöntemi; hem ekonomikliği hem de doğaya daha az zarar vermesi nedeniyle tercih edilebilir bir yöntem olarak belirlenmiştir. Bu yöntem, hızlı gelişen tür ağaçlandırmalarında ve dikim aralık mesafesi fazla olan türlerde kullanılabilecek bir yöntem olabilir. Dozerle tam alanda örtü temizliği ve üçlü riperle toprak işleme yönteminde potasyum değerlerinin çok yükseldiği, fidan boyu ortalamasının en düşük, kök boğazı çapı ve yan dal sayısının en fazla olduğu, potasyum miktarı ile yan dal sayısı ve fidan kök boğazı çapı arasında doğru orantı bulunduğu belirlenmiştir. BUROR terasların gençleştirme ve ağaçlandırma çalışmalarında doğaya en az zarar veren başarılı bir yöntem olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Artificial rejuvenation work was carried out in 66.5 Ha forest area in Armutlu (Yalova) in 2014 and the and three different machine preparation methods (MAH) were applied during the land preparation stage of the studies. These methods; Pallet tractor (Caterpillar D7 Dozer) with where the slope is %0-40 full area cover cleaning and triple ripper soil processing, Pallet Tractor (Caterpillar D7 Dozer) with where the inclination is more than %40 full-land cover cleaning and wide terrace to make the soil processing, where slope is more than 60% soil cultivation with BUROR terrace with mini excavators. In the land where all three methods were applied; 18 experiment areas with same climate and elevation and altitude and soil characteristics were determined. In each trial area, the root collar diameter, length and number of lateral branches were measured in three replications after 1 year in seedlings of 1 + 0 years old pine (Pinus pinea) planted with the same origin. In addition, a total of 21 soil profiles were opened in each trial area and control parcel and soil samples were taken and analyses were performed. According to variance analyses; all three MAH methods affected soil properties and the soil dust rate and pH value decreased in all three MAH methods. Also, it was observed that conductivity values, organic matter content, nitrogen and phosphorus values increased in BUROR terrace method. In BUROR terraced areas; it was understood that the average height of seedlings reached the highest values due to the lack of cleaning of the living cover and the transportation of the mineral rich soil to the terraced place. BUROR terrace method has been determined as a preferable method because it was both economic and less damaging to nature. This method can be used in fast growing species afforestation and species with high plant spacing. It was also determined that very high potassium values, the lowest average seedling length, the highest root collar diameter and side branch number in the cover cleaning and triple ripper tillage method with the dozer. The amount of potassium and the number of side branches and sapling root collar diameter were found to be directly proportional BUROR terraces have been found to be the least damaging method for nature for artificial rejuvenation and afforestation works.