Kamal Abdulla'nın romanlarında yapı ve izlek
Structure and theme in the novels of Kamal Abdulla
  1. Tez No: 579776
  2. Yazar: AYNUR BEŞKONAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞUREDDİN MEMMEDLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 330
Özet
Kamal Abdulla, Çağdaş dönem Azerbaycan edebiyatının en önemli temsilcilerinden birisidir. Yazar kimliğinin yanında aynı zamanda dilbilimci filolog, Türkolog, edebiyatçı, şair, destan bilimci, Dede Korkut uzmanı, eleştirmen, çevirmen, gazeteci olarak da tanınan Kamal Abdulla, yaratıcılığıyla Azerbaycan'ın ulusal kültürünün gelişmesine, dil ve edebiyatının dünya çapında tanınmasına hizmet eden bir yazardır. Çalışmamızda Kamal Abdulla'nın Yarımçıq Elyazma, Tarixsiz Gündelik, Sehrbazlar Deresi, Unutmağa Kimse Yox… romanları hedef alınarak yazarın edebi ve düşünce dünyasına ışık tutuldu. Araştırmamızda yazarın bilimsel ve sanatsal yaratıcılığı esas alınarak incelenme yapıldı. Tezin amacı, Kamal Abdulla'nın romanlarını yapı ve izlek bağlamında incelemektir. Çalışmamızda Kamal Abdulla'nın romanları, roman tekniği, izleksel kurgu ve üslup bağlamında incelenerek yazarın roman dünyası ile ilgili çözümlemelere gedildi. Romanlar ayrı ayrılıkta incelendikten sonra özellikle yazarın Yarımçıq Elyazma, Sehrbazlar Deresi ve Unutmağa Kimse Yox… romanlarındaki ortak özellikler tespit edilerek romanlar arasındaki bağlantılar ve benzerlikler romanlardan getirilen örneklerle açıklandı. Yazarın romanlarını incelerken ortaya çıkan sonuç, tarihi geçmişten etkilenen ve beslenen yazarın, yaratıcılığında mit ve destanı temel alıp, onları modern yaşamla harmanlayarak yorumlamasıdır. Yaratıcılığını tarih ve geçmişle, folklor ve mitolojiyle besleyen yazarın tarihe, geçmişe yaklaşımı bireysel ve orijinaldir. Özgün dil, masalsı anlatım, mitik, psikolojik konular eserlerinin ana temasını oluşturur.
Özet (Çeviri)
Kamal Abdulla is one of the most significant representatives of contemporary Azerbaijani literature. Kamal Abdulla, also known to be a linguist, philologist, Turkologist, poet, epic scientist, Dede Korkut expert, critic, translator and journalist, has served to the development of national culture of Azerbaijan and recognition of its language and literature throughout the world. Based on this study, we shed light on the literary and intellectual world of Kamal Abdulla. The aim of the thesis is to examine Kamal Abdulla's novels in terms of structure. The novels of Kamal Abdulla were examined in terms of novel technique and thematic fiction and style, and the author's word of the novel was analyzed in our study. After analyzing the novels Yarımçıq Elyazma, Sehrbazlar Deresi and Unutmağa Kimse Yox… one by one, the common characteristics of these novels were determined and the similarities between the novels were explained with examples. According to the results of his novels Yarımçıq Elyazma, Tarixsiz Gündelik, Sehrbazlar Deresi, Unutmağa Kimse Yox… the author, having been influenced and fed through the past, takes the myth and epic as basis in his creativity and blends them with modern life and presents them to the reader. Feeding his creativity with history and with past, with folklore and mythology, author's historical approach is different, individual and original. Original language, epic explanation and mythic-psychological issues constitute the main theme of his work.