Azerbaycan romanında postmodern açılımlar
Postmodern expansions in Azerbaijani novel
  1. Tez No: 874787
  2. Yazar: DENİZ ECE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURTAÇ ERGÜN ATBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
İnsanlığın düşünce yapısının sürekli dönüştüğü bu dünyada ortaya çıkan postmodern düşünce yapısı edebiyatta da karşılığını bulmuş, modernizmin getirmiş olduğu yapılar yıkılarak farklı tekniklerle metinler üretilmiştir. Batıya kıyasla çok daha yeni bir dönemde postmodernizmle tanışan Azerbaycan edebiyatında da postmodern metin üretimi başlamıştır. Bu çalışmada Kamal Abdulla'nın Yarımçıq Əlyazma, Nərmin Kamal'ın Aç, mənəm, Kəramət Böyükçöl'ün Çöl, Şərif Ağayar'ın Haramı ve Şamxal Həsənov'un Səs vəya Qırmızı eserleri ekseninde Azerbaycan edebiyatı romanlarında postmodern unsurların tespiti yapılmıştır. Öncelikle girişte postmodernizme dair bilgiler verilmiş, ardından birinci bölümde Azerbaycan edebiyatında romanın postmodern romanlara kadar gelişimi anlatıldıktan sonra incelenecek romanların geniş özetleri verilmiş ve ardından postmodern edebiyat bağlamında romanlardaki metinlerarasılık, üstkurmaca, cinsellik ve pornografi, polisiye, büyülü gerçekçilik ve yabancılaşma unsurları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In a world where human thought structures are constantly evolving, the emergence of postmodern thought has also found its reflection in literature. The structures brought by modernism have been dismantled, and texts have been produced using different techniques. In Azerbaijani literature, which encountered postmodernism much later compared to the West, the production of postmodern texts has also begun. This study identifies the postmodern elements in novels in Azerbaijani literature, focusing on the works Yarımçıq Əlyazma by Kamal Abdulla, Aç, mənəm by Nərmin Kamal, Çöl by Kəramət Böyükçöl, Haramı by Şərif Ağayar, and Səs vəya Qırmızı by Şamxal Həsənov. First, the introduction provides information about postmodernism. Then, in the first chapter, after discussing the development of the novel in Azerbaijani literature up to postmodern novels, detailed summaries of the novels to be examined are provided. Following this, the elements of intertextuality, metafiction, sexuality and pornography, detective fiction, magical realism, and alienation within the novels are identified in the context of postmodern literature.