Kemal Abdulla'nın Unutmaya Kimse Yok isimli romanı ve muhteva incelemesi
The research of the contents of the novel which is named Unutmaya Ki̇mse Yok of Kemal Abdulla
- Tez No: 405704
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 523
Özet
Kemal Abdulla, günümüz Azerbaycan edebiyatının en güçlü temsilcilerindendir. Hikâye, roman, şiir, piyes ve çeviri alanında yetkin eserler veren yazar, çağdaş Azerbaycan edebiyatına yeni bir soluk getirmiştir. Bu çalışma, Kemal Abdulla'nın“Unutmaya Kimse Yok”isimli romanının Azerbaycan Türkçesinden Türkiye Türkçesine aktarılması ve muhteva bakımından incelenmesinden ibarettir. Kemal Abdulla'nın bahsedilen romanında çağdaş Azerbaycan edebiyatının sosyal kimliğine ve kültürel değerlerine ışık tutulmuş ve postmodernist anlayışla kurgulanan roman; romancılık geleneğine farklı bir bakış açısı kazandırmıştır.
Özet (Çeviri)
Kemal Abdulla is one of the strongest representative of Azerbaijani literature nowadays. The writer who writes stories, novels, poetry, plays and translations in the field of jurisdiction, has brought a new dimension to contemporary Azerbaijani literature. This study is consist of“Unutmaya Kimse Yok”which is named Kemal Abdullah novel is translated from Azerbaijan to Turkey Turkish and Turkish transposition and examined for content hazard. Kemal Abdullah who has mentioned in his novel of contemporary Azerbaijani literature shed light on social identity and cultural values and insights of postmodernist novels conceived; novelistic tradition has brought a different perspective.