Üniversite kütüphanelerinde kullanıcı odaklı bilgi hizmeti çalışmaları: İstanbul Kültür Üniversitesi Kütüphanesi örneği
User-oriented information services in university libraries: Istanbul Kultur University Library case
  1. Tez No: 579819
  2. Yazar: DİLAY RAVİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL İLKNUR SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bilgi teknolojilerinde yaşanan büyük ve köklü değişimlere uyum sağlayabilmek amacıyla kütüphane hizmetlerinde de değişimler yaşanmaktadır. Kütüphane kullanıcılarının değişen istek ve ihtiyaçları doğrultusunda hizmet üreten işletmeler olan kütüphaneler de bilgi hizmeti anlayışlarında değişime gitmek durumunda kalmıştır. Bu değişimin birinci adımı olarak kütüphaneler hizmet üretirken kütüphane odaklı olmak yerine kullanıcı odaklı olma yoluna girmelidir. Kaliteli bilgi hizmetleri kullanıcı odaklı olmaktan geçmektedir. Bu çalışmanın amacı; üniversite kütüphanelerinde verilen bilgi hizmetlerini incelemek ve bilgi hizmetinin kullanıcı memnuniyetini sağlayan bir şekilde nasıl gerçekleştirileceğini İstanbul Kültür Üniversitesi Kütüphanesi örneği bağlamında ortaya koymaktır. Araştırma kapsamında anketlerden elde edilen verilerle değerlendirilmeler yapılmıştır. Araştırma sonucunda İstanbul Kültür Üniversitesi Kütüphanesi'nin kullanıcı odaklı bilgi hizmeti verme ve kullanıcı memnuniyeti konusunda yeterli düzeyde olduğu saptanmış, kullanıcı memnuniyetinin maksimuma çıkartılması için bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
There is an ongoing change in library services parallel changes in information technologies to adapt to major and fundamental. Libraries have to change their understanding of information services due to the changing demands and needs of library users as service providers. As the first step of this change, libraries should be user-oriented rather than library-oriented while producing services. The quality of information services depends on user-oriented services. The aim of this study is to examine the information services provided in university libraries and to show how the information service could be performed in a way that provides user satisfaction in the context of Istanbul Kultur University Library Case. In this research, the data obtained from the surveys were evaluated. As a result of the research, Istanbul Kultur University Library was found to be sufficient in terms of providing user-oriented information services and user satisfaction. In addition to this, some suggestions were made to maximize user satisfaction.​