Batı Karadeniz bölgesindeki üniversite kütüphanelerinin kütüphaneler arası iş birliği politikalarının karşılaştırmalı analizi
A comparative analysis of interlibrary cooperation policies of university libraries in the Western Black Sea region
- Tez No: 998702
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BAYTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Batı Karadeniz Bölgesi'nde yer alan Sinop, Bartın, Karabük, Kastamonu ve Düzce üniversitelerinin merkez kütüphanelerinde uygulanan kütüphaneler arası iş birliği (ILL) politikalarını ve süreçlerini karşılaştırmalı olarak analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, nitel araştırma desenlerinden biri olan doküman analizi yöntemi benimsenmiş; kurumların resmî yönerge, politika ve prosedür metinleri ile web içerikleri sistematik biçimde incelenmiş, ayrıca Kütüphaneler arası İşbirliği Takip Sistemi (KİTS) ve Türkiye Belge Sağlama Sistemi (TÜBESS) verilerinden elde edilen ikincil kaynaklar değerlendirilmiştir. Analiz sonuçları, yapısal benzerliklere sahip olmalarına karşın, incelenen üniversite kütüphanelerinin kaynak paylaşımı ve koleksiyon geliştirme alanlarında ortak bir standart izlemediğini ortaya koymuştur. Koleksiyon öncelikleri bakımından basılı-geleneksel (Sinop, Düzce) ve dijital-öncelikli (Kastamonu) eğilimler arasında belirgin bir farklılaşma saptanmıştır. Ayrıca karar alma yapılarında, merkeziyetçi-komisyon temelli ve kullanıcı odaklı-esnek yaklaşımların bir arada varlık gösterdiği görülmüştür. KİTS ve TÜBESS platformlarının kullanım yoğunluğu ve kurumsal adaptasyon düzeyi üniversiteler arasında farklılık göstermekte olup, Bartın Üniversitesi'nin bu sistemleri en etkin biçimde kullanan kurum olarak öne çıktığı belirlenmiştir. Araştırmanın bulguları, bölgedeki üniversite kütüphanelerinin ortak teknik altyapılardan yararlanmalarına rağmen, kurumsal stratejik öncelikleri doğrultusunda özgün iş birliği ve hizmet modelleri geliştirdiklerini ortaya koymaktadır. Bu durum, ulusal düzeyde kütüphaneler arası kaynak paylaşımında karşılaşılan standardizasyon eksikliğine ve iş akışlarının yerelleştirilmiş biçimlerde yürütüldüğüne işaret etmektedir. Elde edilen sonuçlar, sürdürülebilir ve ölçülebilir bir kaynak paylaşım ağı geliştirilmesi yönünde normatif iyileştirme ihtiyacını gündeme getirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to conduct a comparative analysis of the interlibrary loan (ILL) policies and practices implemented by the central libraries of Sinop, Bartın, Karabük, Kastamonu, and Düzce universities in the Western Black Sea Region of Turkey. Employing the document analysis method, a qualitative research design, the study systematically examined official institutional documents, policy statements, procedural guidelines, and website content. Additionally, secondary data retrieved from the Interlibrary Loan Tracking System (KİTS) and the Turkish Document Delivery System (TÜBESS) were incorporated into the analysis. Findings reveal that, despite structural similarities, the libraries follow divergent approaches in collection development and resource sharing strategies. Notable differences emerged in collection orientations—ranging from print-based and traditional (Sinop, Düzce) to digital-first (Kastamonu) models. Decision-making mechanisms also reflect a hybrid structure, combining centralized, commission-based models with user-oriented flexible approaches. Furthermore, the frequency and institutional integration of KİTS and TÜBESS usage vary considerably, with Bartın University distinguished as the most proficient user of these systems. The study concludes that, while benefiting from common technological infrastructures, each library formulates its own cooperative and service model based on unique institutional priorities. This divergence underscores the absence of a unified national framework for interlibrary cooperation and highlights the localized adaptation of workflows. The findings emphasize the necessity for normative enhancements to establish a more sustainable and standardized interlibrary resource-sharing ecosystem.