Azot laser yapımı
  1. Tez No: 57982
  2. Yazar: CEVRİYE KALKANDELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER BULAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
V. ÖZET Bu tez çalışmasında atmosfer basıncında çalışan bir azot laser yapılması amaçlanmıştır. Laser ışımasının temel prensibi olan uyarılmış ışımayı gerçekleştirebilmek için azot laserin elektrotlarına çok kısa sürede çok yüksek gerilim (dVg/dt = lkV/ns) uygulandı. Azot laser 337.1nm'de pulsif ışıma yapar. Bu çalışma sırasında laser ışıma teknolojisini ve ışıma karakteristiklerini de inceledik. Bir başka amaç diğer laser çeşitleri hakkında da bilgilenmek istediğimizden birinci bölümde (GİRİŞ) laser ışıması, karekteri, çalışma şartlarını ve kullanım alanlarının anlatıldı. Aynı bölümde Azot laserin özellikleri ve çalışma şartlan anlatıldı. İkinci bölümde (MATERYEL ve METOD); azot laserin optik, elektrik, elektronik ve mekaniksel elemanların açıklandı. Bölüm 2.5'te bu elemanların nasıl birleştirilip bağlantılarının yapılacağı gösterildi. Üçüncü bölümde (BULGULAR) azot laser çalışmamızdan elde ettiğimiz laser ışıması incelendi. Dördüncü bölümde ( TARTIŞMA ve SONUÇ); elde edilen azot laser ışıması, özellikleri ve geliştirilmesi gereken yönleri ile açıklandı. EKLER bölümünde bu çalışmada kullanılan bazı teknik terimler örneklerle açıklandı. 67
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study we intended to building a NITROGEN LASER, which works at atmospheric pressure. We produced very high voltage in very short time between electrodes (dVg/dt = lkV/ns) of nitrogen laser for success stimulated emission of fundamental principle of laser action. Nitrogen laser makes impulsive radiation in 337. lnm. During this study, we also examined laser emission technology and lasing characteristics. Another aim is to get technical background to build other laser types. In the first part (INTRODUCTION); we explained laser radiation characteristics, working condition of laser types and used fields. Under this chapter we discuss also nitrogen laser and examined characteristics. In the second chapter (MATERIAL and METHOD); we explained elements of the nitrogen laser system (optics, electric, electronics and mechanical parts). In chapter 2.5 we showed how can be done installation and connections of these elements. In chapter three (ARGUMANTS) we explained laser radiation, that we get from our nitrogen laser. In chapter four (DISCUSSION and CONCLUSION); we made clear nitrogen laser radiation, characteristics and base directions for improve these study. In APPENDIX we added some explaining with examples about some technical idiom that we used them in this working. 68