Periton diyaliz hastalarında serumda ve diyaliz sıvısında presepsin düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum and dialysis fluid presepsin levels in peritoneal dialysis patients
  1. Tez No: 579848
  2. Yazar: BEGÜM KÜVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU AŞICIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve Amaç: Son dönem böbrek yetmezliğinin (SDBY) tedavi yöntemlerinden biri olan periton diyalizinde (PD) geçirilen peritonit atakları morbidite ve mortalitede artışa neden olan en önemli etkendir. Literatürde PD hastalarında bazal ve peritonit esnasında presepsin (PSP) düzeyleri bilinmemektedir. Bu çalışmada periton diyalizi hastalarında inflamatuar bir belirteç olan PSP molekülünün serum ve periton sıvısındaki bazal düzeyinin ve peritonit sırasındaki değişiminin gösterilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Şubat 2019 - Temmuz 2019 arasında Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Kliniği'nde takipli olan 30 PD hastası ve genel dahiliye polikliniğine başvuran 20 kontrol grubu dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, önceki peritonit öyküsü, SDBY nedeni, PD başlangıç zamanı, biyokimyasal tetkik sonuçları, PET sonuçları kaydedildi. Hastalardan kan ve diyalizat örnekleri ayrıldı. Örnek toplama süreci bittikten sonra serum ve diyalizat PSP, CRP ve İnterlökin-6 (IL-6) düzeyi ölçümü yapıldı. Örnek alındıktan sonra hastalar ortalama 6 ay takip edildi ve peritonit epizodları kaydedildi. Hastaların serum ve periton sıvısı PSP düzeyleri ile klinik veriler, laboratuvar verileri, PET sonuçları, CRP ve IL-6 düzeyleri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 30 hastanın %60'ı (n=18) kadın, %40'ı (n=12) erkek; medyan yaş: 54 yıl (37-81) saptandı. Kontrol grubunun ise %50'si kadın (n=10), %50'si erkekti (n=10). Medyan yaş ise 55,5 (39-68) yıl saptandı. Çalışmaya alınan hastaların serum ve diyalizat PSP ortanca değerleri sırasıyla 0,75 mg/L (0,18-5,33) ve 0,95 mg/L (0,17-5,45) olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Peritonitis episodes in peritoneal dialysis (PD), which is one of the treatment modalities for end stage renal disease (ESRD), are associated with increased morbidity and mortality. There is no data regarding presepsin (PSP) levels, baseline or during peritonitis in PD patients in current literature. In this study, we aimed to determine the basal level of serum and intraperitoneal PSP,which is an inflammatory marker, levels in PD patients and the change in peritonitis. Materials and Method: Thirty PD patients were included in the study between February and July 2019 in the Department of Nephrology at Marmara University School of Medicine and 20 controls from the general internal medicine outpatient clinic. The demographic data, previous peritonitis episodes, the etiology of ESRD, the duration of PD treatment, laboratory results and the PET results of the patients were recorded. Serum and dialysate samples were obtained. After all the samples from the patients were collected, PSP, CRP and IL-6 were measured. Patients were followed for 6 months and peritonitis episodes were recorded. Serum and peritoneal PSP, CRP and IL-6 levels as well as clinical data, laboratory data, PET parameters were compared. Results: Thirty patients were involved in this study and %60 (n=18) of them were women and %40 (n=12) of them were men. Median age of the patients was 54 (37-81) years. 20 people were included as the control group, %50 (n=10) of them were women, %50 (n=10) of them were men. Median age was 55,5 (39-68) years. Serum and dialysate PSP median values of the patients were 0,75 mg/L (0,18-5,33) and 0,95 mg/L (0,17-5,45).