1015(H.1178-1179/M.1765-1766),1016(H.1195-1206/M.1780 1792),1017(H.1206-1207/M. 1791-1792) numaralı Yol ve Menzil Defterlerinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
1015 (H.1178-1179 / M.1765-1766), 1016 (H.1195-1206 / M.1780-1792), 1017 (H.1206-1207 / M. 1791-1792) transcryption of Road and Range Books and evaluation
- Tez No: 579873
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL KUNDAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
1178-1207 (Miladi 1765-1792) tarihleri arasında tutulan yol izin kayıtları mevcuttur. Yol ve menzil defterlerinin amaç ve gayesi olan izin kayıtları sayesinde belirtilen tarihlerde kimlerin, hangi illere ne sebeple gittiği öğrenilmektedir. Çalışmada haberleşme ve ulaşım için gerekli unsur olan menzil teşkilatı ve görevlileri, menzil teşkilatının bozulması ve ıslahı hakkında bilgi verilmiştir. Yol ve menzil defterlerinin ışığında kişi ve şehir adları hakkında bilgilere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are records of road permits held between 1178-1207 (Gregorian 1765-1792). The purpose and purpose of the road and range of records, thanks to the permission records, who went to which provinces, for what reason is learned. In this study, information about the range organization and its officers, which are necessary for communication and transportation, and the deterioration and rehabilitation of the range organization are given. Information about the names of the people and the city was obtained in the light of the road and range books.