Phoenix dactylifera (hurma) meyvesininözütlerinin biyolojik aktivite potansiyelinin belirlenmesi
Determination of the potential of biological activity of extracts of Phoenix dactylifera fruit
  1. Tez No: 579874
  2. Yazar: EVAN SAHBAH AHMED AHMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Dünya nüfusunun giderek artması sağlıkla ilgili problemleri de beraberinde getirmiştir.Günümüz dünyasında bilim ve teknolojideki hızlı gelişim ve ilerlemeler doğal kaynakların çok amaçlı kullanılmalarını zorunlu kılmıştır.Diğer taraftan enfeksiyon hastalıklarına karşı mücadelede bugüne kadar geliştirilen doğal ve sentetik antibiyotiklerin, baterilerin direnç oluşturmaları sonucu antibiyotiklerin etkisiz kalmaları ve çeşitli yan etkilerinin bulunması, uzmanları organik bitkisel antibiyotklerin araştırılmasına yönelmiştir.Hurma enerji, vitamin ve mineraller bakımından zengin, yüksek besleyici değeri olan bir gıda ürünüdür.A, B1, B2 vitaminleri ve niasin içerdiği, iyi bir potasyum, kalsiyum ve magnezyum kaynağı olduğu ve bir miktar bakır, kükürt ve fosfor içerdiği belirtilmektedir.Ayrıca hurma ile ilgili yapılan çalışmalarda hurma meyvesinin yüksek antioksidan kapasiteye sahip olduğu aptanmıştır.Tüm bu bilgiler ışığında böyle potansiyel bir meyvenin antioksidan aktivite, antimikrobiyalaktivite, DNA koruyucu aktivite ve MTT potansiyelinin belirlenmesi büyük önem arz etmektedir.Bu amaçla hurma meyvesinin Metanol ve su özütlerinin antioksidan, antimikrobiyal, MTT ve DNA koruyucu aktiviteleri çalışılmıştır.Çalışma sonucunda hurma meyvesinin methanol ve su özütleri yüksek seviyede antioksidan ve DNA koryucu aktiviteye sahip olduğu tesbit edilmiştir.Ayrıca MTT sayımları sonucunda HUVEC hücrelerine karışı stotoksik etki göstermediğisaptanmıştır. Antimkrobiyal aktivite çalışması sonucunda hurma meyvesinin özütlerinin Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Klebsiella pneumoniae ATCC 700603, Staphylococcus aureus ATCC 29213,Stenotrophomonas maltophiliabakterileri üzerinde bakteriyosidal etki göstermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increasing population of the world brought about health problems. In today's world, rapid development and advancements in science and technology have necessitated the multi-purpose use of natural resources. On the other hand, in the fight against infectious diseases, natural and synthetic antibiotics developed so far, the ineffectiveness of antibiotics as a result of the resistance of the drums and the presence of various side effects, experts have directed to research organic herbal antibiotics. Date palm, rich in energy, vitamins and minerals, is a food product with high nutritional value. It is said to contain vitamins A, B1, B2 and niacin, is a good source of potassium, calcium and magnesium, and contains some copper, sulfur and phosphorus. In addition, studies on palm have shown that palm fruit has high antioxidant capacity. In the light of all this information, it is very important to determine the antioxidant activity, antimicrobial activity, DNA protective activity and MTT potential of such a potential fruit. For this purpose, antioxidant, antimicrobial, MTT and DNA protective activities of methanol and water extracts of palm fruits were studied. As a result of the study, it was determined that the palm and methanol extracts had high antioxidant and DNA protective activity. In addition, MTT counts showed no stotoxic effect on HUVEC cells. As a result of the antimcrobial activity study, it was determined that the extracts of palm fruit showed no bacteriocidal effect on Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Klebsiella pneumoniae ATCC 700603, Staphylococcus aureus ATCC 29213, Stenotrophomonas maltophilia.