Gerbera (Gerbera jamesonii) bitkisinde bazı solüsyonların vazo ömrüne etkisi
The effect of some solutions on vase life in gerbera (Gerbera jamesonii) plant
- Tez No: 579884
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışma 2018 yılında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri bölümüne ait laboratuvarda yürütülmüştür. Tokat ili Erbaa ilçesinde Gerbera sp. yetiştiriciliği yapan üreticiden temin edilen kesme Gerbera sp. çiçekleri materyal olarak kullanılmıştır. Farklı solüsyon uygulamalarının (Kontrol (Saf su), Sakkaroz (%6) + Saf su, Sakkaroz (%4) + sirke (%6), Sakkaroz (%6) + Carvacrol (150 mg/lt), Sakkaroz (%6) + Carvacrol (200 mg/lt), Sakkaroz (%6) + Thymol (150 mg/lt), Sakkaroz (%6) + Thymol (200 mg/lt), Sakkaroz (%4) + Sodyum hipoklorit (5 mg), Aspirin (5 mg) + saf su, Gibberellik asit (100 ppm), Gibberellik asit (200 ppm)) Gerbera sp. bitkisinin Yeliz çeşidinde vazo ömrü, oransal taze ağırlık, toplam vazo solüsyon alımı ve günlük vazo solüsyon alımı parametreleri incelenmiştir. Çalışma tesadüf parselleri deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak ve her tekerrür de 1 kesme çiçek olacak şekilde kurulmuştur. Deneme sonunda farklı solüsyon ortamlarının gerbera çiçekleri üzerinde incelenen tüm parametreler istatistiksel olarak önemli olduğu belirlenmiştir. Gerbera çiçeklerinde en uzun vazo ömrü Sakkaroz (%6) + Thymol (200 mg/lt) uygulamasından (19.50 gün) elde edilmiştir. Oransal taze ağırlık değişimi en fazla olan Sakkaroz (%6) + Carvacrol (150 mg/lt) uygulamasında (%23.60) saptanmıştır. Toplam vazo solüsyon alımı parametresine baktığımızda en yüksek solüsyon alımı Sakkaroz (%6) + Thymol (200 mg/lt) uygulamasında (67.40 gr/dal) ölçülmüştür. Günlük vazo solüsyon alımı Sakkaroz (%6) + Thymol (150 mg/lt) kesim yapılan gerbera uygulamasında (7.60 gr/dal) belirlenmiştir. Çalışmada uygulanan farklı solüsyon ortamlarının özellikle şeker ve uçucu yağları içeren solüsyonların vazo ömrüne ve diğer parametrelere doğrudan etkisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in 2018 in Tokat Gaziosmanpaşa University, Faculty of Agriculture, Department of Horticulture. Gerbera cut from Gerbera flowers were used as material. Different solution applications (Control (Pure water), Sucrose (6%) + Pure water, Sucrose (4%) + Vinegar (6%), Sucrose (6%) + Carvacrol (150 mg / lt), Sucrose (6%) + Carvacrol (200 mg / lt), Sucrose (6%) + Thymol (150 mg / lt), Sucrose (6%) + Thymol (200 mg / lt), Sucrose (4%) + Sodium hypochlorite (5 mg), Aspirin (5 mg) + distillate water, Gibberellic acid (100 ppm), Gibberellic acid (200 ppm) Gerbera sp. vase life, proportional fresh weight, total vase solution intake and daily vase solution intake parameters of. The study was set up to be 1 cut flower in each parcel with 3 replications, according to randomized parcel trial design. At the end of the experiment, it was determined that all parameters examined on gerbera flowers of different solution media were statistically significant. The longest vase life in Gerbera flowers was obtained from Sucrose (6%) + Thymol (200 mg / lt) application (19.50 days). The proportional fresh weight change was highest in Sucrose (6%) + Carvacrol (150 mg / lt) application (23.60%). When the total vase solution intake parameter was examined, the highest solution intake was measured in Saccharose (6%) + Thymol (200 mg / lt) application (67.40 g / branch). Daily intake of vase solution was determined by sucrose (6%) + Thymol (150 mg / lt) cut gerbera application (7.60 g / twig). It was concluded that the different solution media used in the study had a direct effect on the vase life and other parameters of the solutions containing sugar and essential oils.