Hidrojellerden anti bakteriyel yaraörtü malzemesi geliştirmesi
Development of anti bacterial wound cover material from hydrogels
- Tez No: 579891
- Danışmanlar: PROF. DR. NAHİT AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, hidrojellerden antibakteriyel yara örtü malzemesi geliştirme amaçlanmıştır, yara örtü malzemesi olarak kullanılmak üzere poli(hidroksimetilakrilamid) (p[NHMA]) hidrojeli seçilmiştir hidrojelleri laboratuvar ortamında sentezlenmiş ve şişme dengesi hesaplanıp şişmenin T= 400 dk civarında dengeye geldiği gözlemlenmiştir. p[NHMA] hidrojeli yapısal karakterizasyonlarının yapılabilmesi için (FT-IR) analizi yapılıp 3830,94-560,30 cm-1 dalga boyu aralığında spektrumları elde edilmiştir. p[NHMA] hidrojeli üzerine anti bakteriyel etki gösteren (Ag+)gümüş katyonu adsorpsiyonu denenmiştir. Cevap Yüzeyi Yöntemi (CYY) içindeki Merkezi Kompozit Dizaynı (MKD) modeli adsorpsiyonu etkileyen en önemli parametrelerin (başlangıç Gümüş (Ag+) derişimi (Co, mg/L), pH, sıcaklık (°C) ve hidrojel miktarı (g)) optimizasyonu için kullanıldı. MKD ile elde edilen quadratik modelden optimum değerler Co=10.74 mg/L, pH=3.15, sıcaklık 13.03°C ve hidrojel miktarı 0.12 g olarak belirlenmiştir. Bu koşullarda optimum verimi ise % 91.6364 olarak bulunmuştur. Optimizasyon aşamasından sonra; sonuçlar en çok bilinen adsorpsiyon izoterm modellerine uygulanmıştır. Adsorpsiyon denge bilgilerinin Langmuir izoterm modeline uyduğu gözlenmiştir. Ayrıca, termodinamik parametreler adsorpsiyonun ekzotermik karakterli olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to develop antibacterial dressing material from hydrogels. poly(Hydroxymethylacrylamide) p[NHMA] hydrogel was chosen to be used as wound dressing. hydrogels were synthesized in laboratory, and swelling equilibrium was calculated and the swelling was observed to stabilize around 400 minutes. Structural characterization of p[NHMA] hydrogels (FT-IR) was performed, and spectra in the wavelength range of 3830,94-560,30 cm-1 were obtained. Adsorption of (Ag+) silver cation with antibacterial effect on p[NHMA] hydrogel was tested. The Central Composite Design (MKD) model in the Response Surface Method (CYY) was used for optimization of initial Ag + concentration, pH, temperature and hydrogel content, which are the most important parameters affecting adsorption., The optimum values were determined as Co = 10.74 mg / L, pH = 3.15, temperature 13.03 ° C and hydrogel content as 0.12 g from the quadratic model obtained with MKD. The optimum yield under these conditions was found to be 91.6364%. After the optimization phase; the results were applied to the most known adsorption isotherm models. Adsorption equilibrium information was observed to be consistent with Langmuir isotherm model. In addition, thermodynamic parameters showed that the adsorption was exothermic.