Fetal sağ kalp doppler bulgularının lameller body ve fetal akciğer maturasyon ile ilişkisi
Relationship between fetal right heart doppler findings with lamellar body and fetal lung maturity
  1. Tez No: 579893
  2. Yazar: ERHAN HÜSEYİN CÖMERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN ARAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Bu çalışmada non invaziv bir yöntem olan ultrasonografik doppler ile değerlendirilen fetal sağ kalp doppler verilerinin akciğer maturitesinin tayinindeki etkinliğinin araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metot: Karadeniz Teknik Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı gebe izlem polikliğine başvuran gebeler çalışmaya dahil edildi. Pregestasyonel veya gestasyonel diyabet mellitus, morbid obezite, tiroid disfonksiyonu tanılı gebeler ve fetal anomali tanısı konmuş anoplöidi veya anomali saptanmış olgular çalışmaya dahil edilmedi. Bu çalışma geç preterm ve term gebelerde planlandı. 34-37 hafta arasındaki geç preterm tanılı olgular çalışma grubunu, 37 hafta üzerindeki term olgular ise kontrol grubunu oluşturdu. Ana pulmoner arter, sağ pulmoner arter doppler verileri, mitral kapak e/a dalgası oranı ve lamellar cisim sayımı ana araştırma parametreleri olarak belirlendi. Sezeryan sırasında 5cc amniyotik mayi alındı. Bu sıvıdan lamellar cisim sayımı yapıldı. Hastaların perinatal sonuçları kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the efficacy of fetal right heart doppler findings in determination of lung maturity. Materials and Methods: Pregnant women refered to the Department of Obstetrics and Gynecology at Karadeniz Technical University were included in the study. Pregnant women with pregestational or gestational diabetes mellitus, morbid obesity, thyroid dysfunction and fetal abnormality aneuploidy were not included in the study. The study was planned on women with late preterm and term pregnancy. Late preterm cases between 34-37 weeks were included in study group and term cases over 37 weeks were in control group. The doppler findings of main pulmonary artery and right pulmonary artery, mitral valve e/a wave ratio and lamellar body count were determined as the main outcomes. During caesarean section, 5cc amniotic fluid was taken to measure lamellar bodies count. Perinatal results of patients were recorded.