Kadın bedeni, mekan ve hareket
Body, space and movement
  1. Tez No: 579907
  2. Yazar: EKİN AKBAŞ ARPACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OZGUN AKDURAN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada kadın bedeni üzerinden cinsiyetli mekân algıları ve mekânsal davranış kodları araştırması yapılmaktadır. Mekân içerisinde cinsiyete bağlı olarak davranışlar incelenerek bu davranışların toplumsal, kültürel, ekonomik ve politik değişimlerden etkilenerek nasıl dönüşümlere ulaştığına bakılmaktadır. Kurgulanan rollerden mekân ve mekâna bağlı hareket oluşumları incelenmektedir. İnceleme, farklı sosyal-kültürel katman, yaş ve sınıfsal koşullardan gelerek ataerkil sosyal ilişkiler sistemine farklı düzeylerde maruz kalan kadınların, önceden belirlenen kamusal mekânlardaki hareket biçimleri üzerinden analiz çalışması ile yapılacaktır. Bu doğrultuda önceden seçilmiş kadınlar için belirlenmiş mekân olan sokak, cadde, altgeçit, turistik alan ve meydanda kadınların günlük hayat pratiklerinden olan çeşitli eylemleri gerçekleştirerek, ait oldukları sınıfsal ve sosyal konumların onların hareketlerini nasıl etkilediği gözlemlenecektir.
Özet (Çeviri)
My thesis investigates gendered perceptions of space and codes of spatial behaviour by way of women's bodies. In examining gender-based behavior within a space, it aims to explore how social, cultural, economic, and political changes influence and transform these behaviors. Furthermore, it explores space and space-contingent movement formations which arise from fictionalized roles. This study analyzes the movement patterns in pre-determined public spaces of women who come from different socio-cultural segments, ages, and class backgrounds, and yet are all subject at some level to a system of patriarchal social relations. Towards this end, the women participating in the study were asked to perform various actions related to everyday life in places such as streets, avenues, underpasses, and touristic areas in order to observe how their social and class status affects their movements.