Bağımsız denetim açısından iç denetimin önemi
The importance of internal audit for independent audit
- Tez No: 579908
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TÜREDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
İşletmelerin zamanla gelişen faaliyetleri ve küresel boyutta gerçekleştirdikleri çalışmaları sebebiyle işletmelerin mali tablolarında sunduğu bilgilerin gerçeği doğru bir biçimde yansıtamaması ve mali tablo kullanıcılarına yanlış bilgiler beyan etmesi gibi olumsuz durumlar ortaya çıkmaktadır. Bağımsız denetim sayesinde işletmelerin mali tablolarında sunulan bilgilere olan güven arttırılmaya çalışılmaktadır. Fakat bağımsız denetçiler de denetledikleri işletmenin çalışanı olmadığından dolayı işletmenin iç denetçileri kadar işletme faaliyetleri kapsamında gerçekleştirilen çalışmalara hakim değildir. Güçlü ve verimli iç denetim çalışmaları sürdürülen işletmelerde bağımsız denetçiler iç denetim çalışmalarından yararlanmalıdır. Bu sayede bağımsız denetçiler, kendisinin tek başına farkına varamayacağı pek çok konuda iç denetçilerden bilgi edinmektedir. Böylece bağımsız denetçiler, işletmelerde uygulayacağı denetim süreçlerini tasarlar ve emek, zaman ve maliyet unsurlarını en az düzeyde tutarak en yüksek verimde bağımsız denetim çalışmalarını gerçekleştirirler.
Özet (Çeviri)
Due to the developing activities of the companies and their global activities, negative situations arise such as the fact that the information presented in the financial statements of the enterprises cannot accurately reflect the truth and declare incorrect information to the users of the financial statements. Through independent auditing, it is aimed to increase the confidence in the information presented in the financial statements of the enterprises. However, since independent auditors are not employees of the company they audit, they do not have the same authority as the internal auditors of the company. Independent auditors should benefit from internal audit activities in enterprises where strong and efficient internal audit activities are carried out. In this way, independent auditors obtain information from the internal auditors on many issues that they cannot realize by themselves. Thus, the independent auditors design the audit processes to be implemented in the enterprises and perform the independent audit works at the highest efficiency by keeping labor, time and cost elements at minimum level.