Kadınların ataerkil gözetim ve kentsel mekânda güvenlik deneyimleri
Women's experiences on patriarchal surveillance and security in urban space
- Tez No: 759564
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİME GÜNEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; kadınların gündelik yaşamlarında ataerkil gözetimi nasıl deneyimlediklerini, bu ataerkil gözetim deneyiminin kadınlar açısından nasıl farklılaştığını ve kadınlara yönelik gözetimin onların güvenlik algısını ve mekânsal hareketliliklerini nasıl inşa ettiğini incelemek ve tartışmaktır. Nitel araştırma yöntemi kullanılan çalışmada, Samsun'un merkez ilçelerinde yaşayan 26 kadınla derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın bulguları kadınların mekânsal hareketliliklerinin şekillenmesinde güvenlik endişelerinin büyük rol oynadığını ve kadınların bu güvenlik endişeleri konusunda ortak bir deneyimi paylaştıklarını göstermektedir. Bununla beraber kişisel güvenliğin yönetiminde görülen sınıfsal ayrışma kadınların kentsel mekân deneyimlerini de birbirinden farklılaştırmaktadır. Güvenlik açısından kentsel mekân deneyimlerinin merkezinde yer alan kadın bedeni ise ataerkil gözetim mekanizmaları aracılığıyla denetlenmekte ve ataerkil norm ve değerler çerçevesinde disipline edilmektedir. Ancak kadınlar kendilerine yönelik inşa edilen sınırları, izledikleri çeşitli altpolitikalar yoluyla bir müzakere ve mücadele alanı haline getirmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine and discuss how women experience patriarchal surveillance in their daily lives, how this experience of patriarchal surveillance differs for women, and how surveillance for women builds their perception of security and spatial mobility. In the study, in which the qualitative research method was used, in-depth interviews were conducted with 26 women living in the central districts of Samsun. The findings of the study show that security concerns play a major role in shaping women's spatial mobility and women share a common experience regarding these security concerns. However, the class segregation seen in the management of personal security also differentiates women's urban space experiences from each other. The female body, which is at the center of urban space experiences in terms of security, is controlled through patriarchal surveillance mechanisms and disciplined within the framework of patriarchal norms and values. However, women turn the boundaries built for them into a field of negotiation and struggle through the various sub-policies they follow.