Tüketicilerin bir reklam mecrası olarak oyun içi reklam uygulamalarına yönelik tutumları: Madagaskar örneği
Consumers' attitudes towards in-game ad apps as an ad media: The case of Madagascar
- Tez No: 579928
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN EBREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, İşletme, Public Relations, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Teknoloji son on yılda çok hızlı bir şekilde gelişiyor ve her alan bundan faydalanıyor. Reklamcılık sektörü, dijital reklamcılıkta birçok biçimde bulunabilecek büyük bir ima ile istisna değildir. Reklam Oyunu bu formlardan biridir ve tüketiciler üzerindeki etkisini inceleyerek bu tezin ana odağıdır. Bu çalışmanın amacı, tüketicilerin oyunların reklam aracı olarak kullanılmasına yönelik tutumlarını anlamaktır. Çalışma alanı, reklamları ürünlerin tanıtımında bir araç olarak kullanmaya başlayan gelişmekte olan bir ülke olan Madagaskar ülkesindedir. Araştırmada, her biri 376 katılımcı üzerinde Likert ölçeği ve bir tür advergame (Gazkar) oynamadan önce ve sonra ilişkilerini kullanarak Marka Kişilik ve Akışını ölçen bir anket kullanılmıştır. Oyun, katılımcılar tarafından değerlendirilen bir marka (Orange Madagaskar) ile yerleştirilmiştir. Sonuçlar, Reklam Oyunu oynadıktan sonra Marka Kişiliğinin ana özelliklerinde bir iyileşme göstermiştir. Ayrıca, katılımcıların % 48,14'ü düşük bir akış algıladı ve % 51,86'sı yüksek bir akış algıladı. Çalışma, Reklam Oyununu oynarken Akışın yoğunluğunun, oyuncunun Marka Kişiliğini algılama biçimini değiştirebileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Technology is evolving so fast in these last decades and every domain benefits from it. The sector of advertising is no exception with a massive implication in digital advertising that can be found in many forms. Advergame is one of those forms and is the main focus of this thesis by studying its effect on consumers. The purpose of this study is to understand the attitude of consumers towards the use of games as a medium of advertisement. The study area was based in the country of Madagascar, a developing country that starts to use advergames as a tool to promote products. The study used a questionnaire that measured Brand Personality and Flow each using a Likert scale on 376 participants as well as their relation before and after playing one type of advergame (Gazkar). The game is embedded with one brand (Orange Madagascar) that has been evaluated by the participants. The results showed an improvement in the major traits of the Brand Personality after playing the advergame. Moreover, 48.14% of the participants perceived a low flow and 51.86% perceived a high flow. The study showed that the intensity of the Flow when playing the advergame may change how the gamer perceive Brand Personality.