Gelibolu yarımadasında fıstık çamı (Pinus pinea l.) ağaçlandırma alanlarında toprak özellikleri ve boyalanmaya etkisi
  1. Tez No: 57993
  2. Yazar: BİRCAN KARAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. DOĞAN KANTARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
öz Araştırmanın yapıldığı Kabatepe Mevkii, Çanakkale III sınırlan içinde ve Akdeniz iklimi ile Karadeniz iklimi arasında bir geçiş iklimi özelliği gösteren Marmara bölgesi ikliminin güney bölümünün etkisindedir. Bu araştırma ile pliosen tortullarından oluşmuş topraklar üstünde yapılmış olan fıstık çamı ağaçlandırmalarının toprak özellikleri ortaya konulmaya çalışılmış ve buna bağlı olarak da fıstık çamlarındaki gelişme incelenmiştir. ABSTRACT 8©il properties of stone pine (Finn® pinea L.) plantations In Gelibolu Prinanla mnû M effect on plantation success. This study was carried out in Kabatep® near Çanakkale province. The area is located on transition zone between mediderrenean and Black-Sea climatic zones. This climate type Is called as the south Marmara Climatic Zone. The aim of this study Is tro find out tha soil properties derived from piiosen aged sedimentary rocks in stone plantations. Thus plantation success could be mentioned according to soil properties.
Özet (Çeviri)