Gelibolu Yarımadasında turizmin gelişimi
Development of tourism at gelibolu peninsula
  1. Tez No: 214911
  2. Yazar: GÜLSÜN ÇİĞDEM PAMUK BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAYE ERTİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
20. yüzyılın ikinci yarısından sonra tüm dünyada turizm sektörü hızla gelişmiş vebirçok kritere bağlı olarak turizm faaliyetleri çeşitlenmiştir. Sahip olduğumuz doğal vekültürel çekicilikler sayesinde ülkemizde de turizm önemli bir sektör haline gelmiştir.Tez konumuzu oluşturan Gelibolu Yarımadası antik dönemlerden beriinsanoğlunun daima ilgisini çekmiş ve ülkelerin kaderini etkileyen olaylara sahneolmuştur. Türkiye'de turizm denildiğinde akla ilk olarak deniz turizmi gelmektedir.Ancak yarımada deniz turizmi yanında sahip olduğu zengin tarihi ve kültürel çekiciliklersayesinde, tüm dünya tarafından tanınan bir cazibe merkezi ,yerli ve yabancı turistlerinilgi odağı olma yolunda hızla ilerlemektedir.Bölgede yapılan gezi ve incelemeler sonucunda söyleyebiliriz ki, yarımada daturizme yönelik yatırımlar yapılırken bölgenin doğal yapısının bozulmamasına, tarihseldokusunun zarar görmemesine çalışılmalıdır. Ancak bu şekilde yarımada da turizminolumlu etkilerinden faydalanmak mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Tourism business has developed rapidly throughout the world with the secondhalf of the 20th century and tourism activities were diversified based on many factors.Thanks to the natural and cultural attractions we have, tourism has become an importantsector in our country as well.Gallipoli Peninsula, which constitutes the subject of our dissertation, has alwaysattracted human kind since ancient times and has witnessed many events that affect thefate of the nations. The word“tourism”brings to mind“marine tourism”before all elsein Turkey. However, the peninsula is a center of attraction that is known to the worldthanks to its rich historical and cultural beauties in addition to marine tourism and it israpidly growing to become the cynosure of domestic and foreign tourists to visit thearea.Further to site visits and studies carried out in the area, we can say that protectionof the natural richness and historical texture of the area must be ensured while carryingout tourism investments. This is the only way of benefiting from the positive impact oftourism within the peninsula.