Hristiyanlığa geçiş aşamasında Roma kadını
Rome women duri̇ng the transi̇ti̇on to chri̇sti̇ani̇ty peri̇od
- Tez No: 579930
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma antik Roma'da Hristiyanlığın yayıldığı sırada dinin dogmatik yaptırımlarının kadınların sosyal hayatına doğrudan ve dolaylı etkilerini incelemiştir. Tarih boyunca İnsanoğlu birçok tanrıya inanmıştır. Tanrılar bazen doğayla; bazen de günlük yaşamda insanların yapacağı işlerle özdeşmiştir. Öyle ki; insanoğlu tanrılara danışmadan bir şey yapamaz hale gelmiştir. M. S. 1. yüzyıl da Roma hâkimiyetinde olan Kudüs'te Yahudiler tek Tanrıya inanmaktaydı. Roma tek Tanrı inancından haberdardı. Fakat Yahudilerin dışa kapalı olmaları bu dinin anlaşılmamasına yol açmıştır. Hristiyanlığın ortaya çıkmasıyla tek Tanrı inancı belli bir milletten koparılıp dünyaya yayılmaya başlamıştır. Özellikle de havarilerin çalışmaları bu konuda yadsınamaz bir gerçek olmuştur. Roma'da Hristiyanlığın yayıldığı sırada dinin öğretileri önce köleleri sonra soyluları etkilemiştir. Hristiyanlığı yaymak için kadın ve erkek birlikte hareket etmişlerdir. Kadın, Hristiyanlığı yansıtmada önemli bir rol üstlenmiştir. Özellikle M. S. 4. yüzyılda Hıristiyanlığın, Roma'da kabul edilmesinden sonra Hristiyanlığın öğretileri kilise tarafından şekillendirilmiştir. Kilise kadınların üzerinden köklü değişimlerde bulunmuştur. Bu çalışma Hristiyanlıkla birlikte kadın yaşantısının değişimini her yönüyle incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined the effects of dogmatic sanctions of religion directly or indirectly over women during the spread of Christianity in Ancient Rome. Mankind has believed in many Gods throughout history. Gods were sometimes have been identified closely with mankind's daily activities. This was such that mankind has become unable to do anything without consulting God. During the first century A.D. Jews in Crusades under the Roman control were monotheists. Rome was not aware of monotheism. But jews' being a self-enclosed society made this belief far from being understandable. With the spread of Christianity, belief into a single God began to diverse in many other nations rather than being the religious way of a single nation. Especially the contribution of the followers is undeniable. During the spread of Christianity in Rome, religious teachings fırstly effected slaves and later the noble class. Men and women worked collaboratively in this spreading activity. Women took an important role in spreading Christianity. Especially during the 4th century A.D., after the adoption of Christianity , the teachings of Christianity were shaped by the church. Church made fundemental changes in the women. This study examines the changes in women's life with Christiantiy thoroughly.