İslam ve Hıristiyanlık bağlamında din değiştirmenin sosyokültürel analizi: İzmir örneği
Sociocultural analysis of conversion in the context of Islam and Christianity: The İzmir case
- Tez No: 943595
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CEM ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma, İzmir ili örneğinde İslam dininden Hıristiyanlığa geçiş yapan bireylerin din değiştirme süreçlerini öncesi ve sonrası ile sosyal ve kültürel açıdan analiz etmektedir. Çalışmamız iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada din değiştirme kavramı ve olgusu mevcut literatür üzerinden incelenmektedir. Din değiştirme olgusu başta psikoloji ve sosyoloji olmak üzere sosyal bilimlerin farklı disiplinlerince farklı yaklaşımlarla çalışılmaktadır. Biz de bu yaklaşımlardan öne çıkanları, çalışmamızın teorik temeli olarak sunmaya çalıştık. Sonuç itibariyle din değiştirme olgusu bireysel bir karar alma süreci ile başlamakta; fakat din değiştirme eylemi gerçekleşir gerçekleşmez sosyolojik bir hüviyet kazanmaktadır. Din değiştirmenin bu sosyolojik karakterini göstermek amacıyla İzmir şehrinde saha çalışması uygulanmıştır. Çalışmamızın ikinci aşamasını oluşturan saha çalışmasında İzmir şehrinde yaşayan ve İslam'dan Hıristiyanlığa geçiş yapmak suretiyle din değiştiren 22 birey ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmelerde bireylerin din değiştirme kararlarının altında yatan nedenler; din değiştirme sürecinde karşılaştıkları zorluklar; bu zorluklarla nasıl başa çıktıkları; ve yeni dine geçişle birlikte toplumsal hayatlarında neler değiştiği detaylıca ele alınmıştır. Veriler açık ve analitik kodlamalar yapılmak suretiyle analiz edilmiş ve 4 ana tema altında incelenerek tartışılmıştır. Sonuç bölümünde ise çalışmanın kısa bir özeti ve elde edilen bulguların genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the processes of religious conversion from Islam to Christianity in İzmir, Turkey, from social and cultural perspectives, examining both the preconversion and postconversion phases. The research consists of two main stages. In the first stage, the concept and phenomenon of religious conversion are explored through the existing literature. The subject of religious conversion is studied by various disciplines within the social sciences, particularly psychology and sociology, using diverse approaches. We have highlighted some of these prominent approaches as the theoretical foundation of our study. Ultimately, the phenomenon of religious conversion begins as an individual decisionmaking process; however, as soon as the act of conversion occurs, it assumes a sociological identity. To demonstrate this sociological aspect of religious conversion, fieldwork was conducted in the city of İzmir. The second stage of the study, the fieldwork, involved indepth interviews with 22 individuals living in İzmir who converted from Islam to Christianity. These interviews examined the reasons underlying their decision to convert, the challenges they encountered during the conversion process, how they coped with these challenges, and the changes in their social lives following their transition to a new religion. The data were analyzed through open and analytical coding and discussed under four main themes. Finally, the conclusion provides a brief summary of the study and a general evaluation of the findings.