Uzaktan algılama verilerinin değerlendirilmesi ile Antalya bölgesi (Kaş ilçesi) doğal çevre envanteri
- Tez No: 57995
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ERDİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Öz UZAKTAN ALGILAMA VERİLERİNİN DE?ERLENDİRİLMESİ İLE ANTALYA BÖLGESİ (KAŞ İLÇESİ) DO?AL ÇEVRE ENVANTERİ Antalya, Kaş Orman işletme Müdürlüğünü kapsayan alan içinde yapılan bu çalışmada, sahanın doğal çevre envanterinin uzaktan algılama yöntemleri yardımıyla yapılması hedeflenmiştir. Bunun için, Landsat 5 TM algılayıcısı ile algılanan görüntü verileri, görüntü işleme sisteminde incelenmiştir. Uydu verilerinin temininden sonra, uygun band çeşitlerinin seçimi ve görüntü zenginleştirme işlemi yapılmıştır. Görüntü gerçek dünya koordinatlarına çevrildikten sonra, sınıflandırma için alıştırma alanları seçilmiştir. Kontrollü sınıflandırma sonucu, sahadaki ibreli ve yapraklı (Maki) ormanlar ile tarım alanları, yerleşim bölgelerinin büyüklükleri bulunmuştur. ABSTRACT INVENTORY OF THE NATURAL ENVIRONMENT OF THE KAŞ, ANTALYA REGION CARRIED OUT USING REMOTE SENSING In this study, the data covering Antalya/Kaş region obtained by TM sensor of Landsat 5 examined using the image Processing System. Having obtained the satellite data, band assorments were selected and image enhancement was performed, Then, the image was converted into real world coordinates and fields was selected for classification. VGA Erdas programme was used to carry out supervised classificaiton and this method formed the basis of the study. Coniferous Forest areas, Maquis areas, Agricultural areas and Settelment locations were determined by the process of Landsat 5 TM data.
Özet (Çeviri)