Heykel biçiminin deviniminde biçimsizliğin Georges Bataille üzerinden incelenmesi
Precession of sulpture form: An examination of formlessness through Georges Bataille
- Tez No: 579953
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, biçimin kendini var edebilmek için imkânsız arayışı içindeki devinimlerin incelenmesidir. İçeriğin içinden çıkan heykelin, oluşan boşluğa karşı çıkışı nedeniyle eksikliğinin acısını çeken olarak ortaya koyulması, iç deneyimi anlatabilen olmasındandır. Heykel de yaratıcısının acılarının sorunu olarak biçimsizliğe dönüşüp içindeki bütünlük bilinci, homojen olmayan ritmin anahtarını vermektedir. Araştırmanın başında ölümün bilinmesiyle başlayan devinimlerin başarısızlığa büründüğü eksikliğin içindeki bilinmezin deneyimi üzerinde durulmuştur. Devamında biçimsizlik ve erotizmin, yavan gerçekliğin homojenliğini bozarak pislikle bütünleştirdiği düzensiz alanın üstünden karşıt biçimlere bürünen heykeller yorumlanmıştır. Bu noktada tezin içeriği, karşıt biçimlerin eksikliğinden oluşan heykelin etkisi altındakilerle ilişkileri içinde basit bir biçimden ayrı olarak çelişkilerle var oluşunun, yalnızlığının incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
This study is an examination of the movements within and impossible search, which the form pursues in order to exist. Emerging from the content, the reason the sculpture is able to tell its inner experience is because it emerged against the occurring space and as the result of its suffering. Becoming the results of the pains of its creator, sculpture obtains shapelessness and the key to its nonhomogeneous rhythm is the awareness of uniformity. At the beginning of this study, failure of the movements as they became familiar with mortality and the movements within the inner uncertainty of the deficient form it took, are being elaborated. As the study goes, sculptures took shape in the irregular area with opposite forms, where deformity and eroticism were coalesced with dirt and disrupted the homogeneity of the barren reality. After this point on, content of the thesis consists of examining sculpture's contradicting existence and loneliness apart form a basic form, within the relations arising due to the lack of opposing forms under sculpture's influence.