Örgütlerde uygulanan oryantasyon eğitiminin işten ayrılma niyetine etkisi ve bu süreçte örgütsel destek algısının rolü
The effect of employee orientation applied in organizations on intention to leave and the role of organizational support perception in this process
- Tez No: 579954
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA SEYMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı, oryantasyon eğitiminin işten ayrılma niyeti üzerine etkisinde örgütsel destek algısının rolünün olup olmadığını ortaya koymaktır. Çalışmada, oryantasyon eğitimi, işten ayrılma niyeti ve örgütsel destek algısı değişkenleri arasındaki etkileri anlamaya yönelik bir model oluşturulmuştur. Çalışmanın örneklemini, Ankara ilinde faaliyet gösteren 4 ve 5 yıldızlı otel işletmeleri oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri anketler aracılığıyla toplanmıştır. Bu kapsamda 347 anket analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarında, oryantasyon eğitiminin, işgörenlerin örgütsel destek algısını olumlu etkilediği; bu süreçte sağlanan örgütsel destek algısının da kişilerin işten ayrılma niyetini azalttığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine whether the role of organizational support in the impact of employee orientation on the intention to leave the job. In this study, a model was developed to understand the effects of employee orientation between intention to leave the job and organizational support perception variables. The examples of the study consists of 4 and 5 star hotels in Ankara. Datas of the study are collected by surveys. In this content, 347 surveys is analyzed. In the results of this study, it is observed that employee orientation positively affects the perception of organizational support of employees and also the perception of organizational support is effective in reducing intention to leave the job.