Ortaokul matematik öğretmenlerinin Eğitim Bilişim Ağı (EBA) projesinden yararlanma düzeyleri ve proje hakkındaki görüşleri
Middle school mathematics teachers's levels of utilization the Education Informatics Network (EBA) Project and their opinions about the project
  1. Tez No: 579959
  2. Yazar: FATMA KESKİN YORGANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYATİ ÇAVUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Millî Eğitim Bakanlığı 2023 vizyon belgesinde, okul bazında veriye dayalı planlama ve yönetim sistemine geçileceği yer almış ve bakanlığın tüm kararlarının veriye dayalı hale geleceği birinci hedef olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda; Bakanlığın mevcut veri sistemlerinden elde edilecek verilerin bütünleştirilmesi ile erişimi kolay bir Eğitsel Veri Ambarının oluşturulması öngörülmüştür. Bu sürece katkı sağlayacak en önemli bileşenlerden birisi, FATİH projesi kapsamında kurulan ve e-içerik merkezli bir eğitim platformu olan Eğitim Bilişim Ağıdır (EBA). Bu tez çalışmasında ortaokul matematik öğretmenlerinin EBA kullanım düzeylerinin araştırılması ve EBA yeterlilikleri hakkında öğretmen görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda, Kayseri ili ortaokullarında görev yapan matematik öğretmenleri arasından, gönüllülük esası ile 312 öğretmen üzerinde karma araştırma yapılmıştır. Anket ve yarı yapılandırılmış görüşme formları ile elde edilen veriler analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, ortaokul matematik öğretmenlerinin genel olarak EBA'yı eğitim öğretim süreçlerinde faydalı bulmakla beraber içerik yönünden yetersiz ya da kısmen yeterli buldukları ve hali hazırda çok fazla tercih etmedikleri sonucu ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak, EBA' nın eksik yönlerinin giderilmesi yönünde çalışmalar yapılmasının gerekli olduğu ve bu sürecin olumlu kazanımlar doğuracağı değerlendirilmiştir. Anahtar Sözcükler EBA, matematik eğitimi, e-içerik
Özet (Çeviri)
It is stated in 2023 vision document of the Ministry of National Education that data-based planning and administration system will be taken place in schools and also it is specified as a first target that all decisions of the ministry will be given according to data. In this context; creating an easy to access educational data stores is predicted with the existing data systems of the ministry. One of the most important component which contributes the process is The Education Informatics Network (EBA) that founded within the FATİH Project as an e-content based educational platform. In this thesis, the investigation of the middle school math teacher's levels of utilization the education informatics network (EBA) project and the determination of their opinions about the project are aimed. In this sense, mixed research method is applied on 312 volunteer teachers among the middle school math teachers in Kayseri. The dataset obtained from the survey and the semi structured interview forms is analyzed. The teachers' demographic informations are also studied. At the end of the research, it appeared that the middle school math teachers generally think that EBA is useful in education and teaching process but its content is not adequate or partially adequate such that they do not prefer to use it so much. Consequently, it is concluded that working on EBA to improve its inadequacies is necessary and the process will lead to positive learning outcomes. Key Words EBA, mathematics education, e-document