Ortaokul matematik öğretmenlerinin EBA ile matematik öğretimine yönelik metaforik algıları ve görüşleri
Metaphorical perceptions and opinions of middle school mathematics teachers about teaching mathematics with EIN
- Tez No: 816032
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMALETTİN YILDIZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Giresun Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma, ortaokul matematik öğretmenlerinin EBA ile matematik öğretimine yönelik metaforik algılarını ve görüşlerini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada yöntem olarak nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji kullanılmıştır. Araştırma 2020-2021 eğitim-öğretim yılında 136'sı kadın 89'u erkek olmak üzere toplam 225 ortaokul matematik öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri“EBA ile matematik öğretimi …………….. gibidir/benzer. Çünkü………..”biçiminde boşlukları doldurmaları istenen iki aşamalı bir form ve yarı yapılandırılmış mülakat formu ile elde edilmiştir. Veriler içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Katılımcıların iki aşamalı formdaki çünkü ifadesinden sonra yazdıklarından yola çıkarak kodlar çıkarılmış ve birbiriyle bağlantılı kodlar bir araya getirilerek 8 kategori oluşturulmuştur. Ayrıca bazı kodlar bir araya getirilerek bazıları ise doğrudan alınarak 83 özellik ortaya konmuştur. Çalışmanın sonunda katılımcıların EBA ile matematik öğretimine ilişkin 196 farklı metafor oluşturdukları görülmüştür. Öğretmenlerin EBA ile matematik öğretimine yönelik oluşturdukları metaforların cinsiyet ve mesleki deneyim değişkenlerine göre“teorik, soyut, zor, yorucu, yetersiz, verimsiz, zevksiz, sınırlı imkânları olan, işleyişi yavaşlatan ve kontrol edilmesi güç bir öğrenme ortamı olarak EBA ile matematik öğretimi”kategorisi altında toplandığı belirlenmiştir. Ayrıca, öğretmenler EBA ile matematik öğretimine yönelik öğrenmeyi kolaylaştırdığı, ilgi ve motivasyonu artırdığı, öğrenci-öğretmen ve öğrenci-öğrenci arasındaki iletişimi artırdığı yönünde olumlu görüş belirtmişlerdir. Araştırmanın sonucunda ortaya konan metaforlar, özellikler ve görüşler EBA ile matematik öğretimiyle ilgili yapılacak başka çalışmalarda araştırmacılara yardımcı olması düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to reveal the metaphorical perceptions and opinions of middle school mathematics teachers about teaching mathematics with EIN. Phenomenology, one of the qualitative research methods, was used as a method in the research. The research was carried out with 225 middle school mathematics teachers, 136 of whom were female and 89 were male, in the 2020-2021 school year. Research data“Teaching mathematics with EIN is like/similar to ………………….. Because ……….”was obtained with a two-stage form and a semi-structured interview form that were asked to fill in the blanks. The data were analyzed using the content analysis method. Based on what the participants wrote after the“because”statement in the two-stage form, the codes were extracted and 8 categories were created by bringing together the interrelated codes. In addition, some codes were brought together and some were taken directly, and 83 features were revealed. At the end of the study, it was seen that the participants created 196 different metaphors about teaching mathematics with EIN. According to the gender and professional experience variables of the metaphors created by teachers for teaching mathematics with EIN,“teaching mathematics with EIN as a learning environment that is theoretical, abstract, difficult, tiring, inadequate, inefficient, unpleasant, has limited opportunities, slows down the functioning and is difficult to control”identified under the category. In addition, teachers stated that EIN facilitates learning, increases interest and motivation, and increases the communication between student-teacher and student-student. The metaphors, features and views revealed at the end of the study may help researchers in further studies on mathematics teaching with EIN.