Women entrepreneurship and credit scoring model
Kadın girişimcilik ve kredi skorlama modeli
- Tez No: 579987
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT TEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, kadınların güçlenmesinde girişimciliğin önemli bir rol oynadığı ve bu nedenle girişimci kadınların teşvik edilmesi ve desteklenmesini önermektedir. Endüstriyel gelişmeyle birlikte kadının toplum içindeki yeri ve konumu değişmiş, kadın emeğini verimli kullanarak yaşam kalitesini yükseltmiştir. Kadınların girişimci olmasına karar vermesiyle birlikte hem işletmeyi kurarken hem de işletme faaliyetlerini sürdürürken sosyal, ekonomik, bürokratik birçok sorunla karşılaşmaktadır. Bu sorunların girişimcilere göre farklı olduğu ve kadın girişimcilerin sırf kadın oldukları için erkek girişimcilere göre daha farklı sorunlarla karşılaştığı görülmektedir. Ülke ekonomisinde önemli bir rolü olan kadınlar için ülkemizde pek çok banka kadın girişimcilere yönelik destek kredileri vermektedir. Kadınların hayallerini gerçekleştirerek kendi işlerini kurabilmeleri ya da mevcut işlerini büyütebilmeleri için destek sağlıyor. İş kurma sürecinde en büyük sorun sermaye yetersizliğidir. Bu çalışmada kadınların desteklenmesini sağlamak için kredi verme işlemlerinde belirli değişkenlerle basit bir kredi skorlama modeli oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is that entrepreneurship plays an important role in women's becoming stronger, and women entrepreneurs must be encouraged and supported. The place of women in society has changed within the process of industrialization and they learned to invest their labour in a way to increase the standard of life. However, women entrepreneurs are subject to several social, economic and bureaucratic challenges as they start a business and afterwards. These challenges vary across sexes and women entrepreneurs have to deal with more challenges than men just because they are women. Many banks in our country give credits to support women entrepreneurs who have an important role in the country's economy. It provides support for women to realize their dreams and build their own business or to enlarge their current business. The biggest problem is the lack of capital for business establishment. A simple credit scoring model has been created with specific variables in the credits process to ensure that women are supported in this study.