Hemşirelik öğrencilerinin bakım odaklı hemşire-hasta etkileşimine yönelik tutum ve davranışları ile hastaların hemşirelik bakımından memnuniyet düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between nursing students' attitudes and behaviors towards care-focused nurse-patient interaction and patient satisfaction in nursing care
- Tez No: 579988
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Çalışma, hemşirelik öğrencilerinin bakım odaklı hemşire-hasta etkileşimine yönelik tutum ve davranışları ile hastaların hemşirelik bakımından memnuniyet düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışmanın evrenini, bir sağlık yüksekokulunda öğrenim gören ikinci ve üçüncü sınıf hemşirelik öğrencileri ile bir devlet hastanesinde tedavisi ve bakımı devam eden, hemşire öğrencilerden haftalık klinik uygulama süresince bakım alan hasta bireyler oluşturmaktadır. Çalışmada örneklem seçimine gidilmeyip 165 öğrenciye ve araştırmayı kabul eden olasılıksız olarak seçilen 365 hasta bireye ulaşılmıştır. Veriler, öğrenci ve hasta bireylerin sosyodemografik özelliklerini içeren anket formları, Bakım Odaklı Hemşire-Hasta Etkileşimi Ölçeği (BOHHEÖ) ve Newcastle Hemşirelik Bakımından Memnuniyet Ölçeği (NHBMÖ) kullanılarak toplanmıştır. Araştırma öncesinde, etik kurul onayı, kurum izni, öğrenci ve hasta bireylerden yazılı onam alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, ortanca, t-testi, ki-kare testi, Mann Whitney U, Kolmogorov-Smirnov, Shapiro Wilks, ANOVA, Kruskal Wallis, Tukey testi, Pearson korelasyon katsayısından yararlanılmıştır. Öğrencilerin BOHHEÖ'den aldıkları toplam ölçek puanı 287.0±32.6'dır. Hastaların NHBMÖ ölçek puan ortalaması 80.9±13.7'dir. Öğrencilerin hemşire-hasta etkileşimine yönelik tutum ve davranışlarının olumlu olduğu ve hastaların öğrencilerin verdiği hemşirelik bakımından memnuniyet düzeylerinin yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study was conducted as a descriptive study in order to determine the relationship between nursing students' attitudes and behaviors towards nursing-patient interaction and nursing satisfaction levels of nursing students. The population of the study consisted of second and third grade nursing students studying at a health college and the patients who were treated and cared for at a state Hospital and who received nursing care during the weekly clinical practice. In the study, 165 students and 365 patients who were selected as unlikely to accept the study were reached. Data were collected using questionnaires including sociodemographic characteristics of students and patients, Care-Focused Nurse-Patient Interaction Scale (BOHHEÖ) and Newcastle Nursing Satisfaction Scale (NHBMÖ). Prior to the study, approval of the ethics committee, permission of the institution, written consent was obtained from students and patients. Number, percentage, mean, standard deviation, median, t-test, chi-square test, Mann Whitney U, Kolmogorov-Smirnov, Shapiro Wilks, ANOVA, Kruskal Wallis, Tukey test, Pearson correlation coefficient were used to evaluate the data. The total scale score of the students was 287.0 ± 32.6. Mean NHBMÖ scale score of the patients was 80.9 ± 13.7. It was found that the attitudes and behaviors of the students towards the nurse-patient interaction were positive and the satisfaction levels of the students in terms of nursing were high.