Treyler şaselerinde kullanılan s700mc çelik saclarının elektrik direnç nokta kaynağında mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical properties of s700mc steel sheets used in trailer chassis in electrical resistance spot weldi̇ng
- Tez No: 580005
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ASLANLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
S700CR çeliği treyler ve kamyon şasilerinde sıkça kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, şasilerde sıkça kullanılan S700CR çeliğinin kutu tipi araçların üst yapılarında da kullanılması için elektrik direnç nokta kaynağı ile birleştirilmeleriyle elde edilen optimum mekanik özellikleri sağlayan kaynak parametrelerinin belirlenmesidir. Elektrik direnç nokta kaynaklı birleştirmelerini üretmek amacı ile 120 kVA gücünde akım sağlayabilen ve elektrik akım kontrollü pnömatik sisteme sahip olan kaynak makinesi kullanılmıştır. Kaynak zamanı 10, 15, 20, 25 ve 30 periyot (1 periyot=0,02 sn) olarak belirlenmiştir. Kaynak akım şiddetleri ise 6330 A'den 13100 A'e kadar yaklaşık 500'er A arttırılmıştır. Çalışma esnasında elektrot baskı kuvveti 5 kN olacak şekilde sabitlenmiştir. Üretilen numunuler, çekme-sıyırma ve çekme-makaslama testlerine tabi tutulmuşlardır. Çekirdek boyutları optik mikroskop yardımı ile tespit edilmiştir. Bütün bunlara ek olarak EDS analizi, mikroyapı görüntüleri ve SEM görüntüleri incelenmiş, mikro vickers sertlik ölçümleriyle deneyler tamamlanmıştır. Yapılan çalışmanın sonunda kaynak akım şiddeti, kaynak zamanı ve kaynak çekirdeği geometrisinin çekme-sıyırma ve çekme – makaslama kuvvetlerine etkisi belirlenmiş olup, en iyi değerleri belirleyen kaynak akım şiddeti ve kaynak zamanına bağlı olarak kaynak eğrisi grafiğine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
S700CR steel is frequently used in trailer and truck chassis. The aim of this study is to determine the welding parameters which provide the optimum mechanical properties obtained by combining S700CR steel, which is frequently used in the chassis, with electric resistance point source for use in the superstructure of box type vehicles. A pneumatic, current controlled electrical resistance spot welding machine having 120 kVA capacities was used in order to prepare the joined specimens. The weld times were selected as 10, 15, 20, 25 and 30 periods (1 period=0,02 second). The weld currents were increased from 6330 Amperes to 13160 A by 500 A increments. The constant electrode compression force was determined as 4 kN. The welded specimens were exposed to Tensile-Shear and Tensile-Peel tests. Weld nugget sizes were measured by steoro-microscope. In addition, the microstructure appearances were gained with optical microscope and SEM-EDS analysis, and the micro-hardness were measured. In the light of these findings, proper weld cycles, weld current intensities and weld nugget geometry were determined at the end of tensile tests. The Weld Lobe showing the optimum weld time (cycle) vs. weld current intensity (kA) was drawn at the end of this study.