Edremit Körfezi Kaz dağları bölgesi düğün geleneklerinde yemek ritüelleri
Food rituals in the wedding ceremonies at the ida mountain region of the Edremit gulf
  1. Tez No: 580006
  2. Yazar: SİNEM AKMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Halk Bilimi (Folklor), Nutrition and Dietetics, Gastronomy and Culinary Arts, Folklore
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
İnsanlar yaşamlarını sürdürebilmek için beslenmek zorundadır. Toplumların yeme-içme alışkanlıkları incelendiğinde yaşayan tüm kültürler evrensel bir nitelik taşımaktadır. Bir toplumun kültürü öğrenilmek istenildiğinde; o toplumun tarihine, inançlarına, yeme alışkanlıklarına bakılmaktadır. Tarihsel olarak insanların yemekle olan ilişkisinde sekiz önemli devrim olduğu öne sürülmektedir. İlk devrim pişirme eyleminin icadıdır. İlk insanların ateşi keşfetmesi ve onu ehlileştirmesi ile hem beslenme açısından hem de kendilerini yırtıcı hayvanlardan korumak için önemli bir adım atmış olmaktadır. İkinci devrim olarak yemek yeme eyleminin sadece yaşamsal faaliyetlerin sürdürülmesi amacıyla değil, sosyal bir olgu olarak ritüelleştirilmesi aktarılmaktadır. Üçüncü devrimde hayvanların evcilleştirilmesi ele alınmaktadır. Dördüncü devrim tarımın başlamasıdır. İnsanların kendi yetiştirdikleri ürünlerle beslenmelerini sağladığı döneme geçişi oluşturmaktadır. Beşinci devrimde“yemek”sosyal farklılaşmanın bir aracı olma sürecine katılmaktadır. Altıncı devrim, yiyecek ürünlerinin bulundukları bölgeden başka bir bölgeye taşınması sonucunda kültürlerin birbiri ile olan etkileşiminden söz edilmektedir. Yedinci devrim, ekolojidir. Sekizinci devrimde ise gıda ürünlerinin endüstriyel hale geldiği süreci kapsamaktadır. Bu çalışmada; Balıkesir İli'ne bağlı Edremit Körfezi'nin çeşitli yönleriyle incelenmesi, genel olarak halkın yemek kültürü ve bölgede yaşayan kültürlerin geçmişten günümüze taşıdıkları düğün gelenekleri incelenmiştir. Edremit Körfezi zengin tarihi geçmişi sebebiyle pek çok kültürü içinde barındırmaktadır. Yaşanan mübadelelerden dolayı göçmenlerin yaşam alanı olma özelliği de bulunmaktadır. Ülkemizin her yerinde olduğu gibi Edremit Körfezi'nin de kendine özgü lezzetleri bulunmaktadır. Bu yemeklerin kültürümüzün bir parçası olan düğün törenlerindeki yeri incelenmiştir. Aynı zamanda düğünlerdeki yemek ritüellerinin neler olduğu ve gelecek kuşaklara aktarılıp yaşatılabilmesi için yapılabilecek çalışmalardan söz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
People have to be fed for leading their life. By examine eating and drinking habits of societies, every living cultures has universal characteristic. To learn a community's culture; we must look at history, beliefs and eating habits. Historically connection of human and eating has eight important revolutions. First revolution is finding how to cook. First people had an important step for nutrition and protection from wild animals by discovering and taming fire. Eating as an action became ritualized as a social fact, not purposed only for leading life is second revolution. Domestication of animals is considered as third revolution. Forth revolution is starting agriculture. Which leads people to pass the period that fed themselves with products they grow. Eating became a tool for phase of Social differentiation is fifth. Sixth revolution is interaction of cultures by carrying food product to other areas. Seventh is ecology. Eighth revolution is covering proses of becoming industrial of food products. The aim of this article is research Edremit gulf in some ways, also food culture and wedding traditions of folks living in the region. Edremit gulf has rich history and different cultures. After wars and population exchange area has characteristics of immigrant living space. There are distinctive tastes as in all around our country. Role of the tastes examined in wedding ceremonies which is important part of our culture. Wedding ceremony eating rituals are categorized and aimed keeping alive and transferring to next generations.