Otomotiv sektöründe treyler gövdesinde ana taşıyıcı olarak kullanılan şasi parçasının bilgisayar destekli tasarımı ve sonlu elemanlar metodu kullanılarak yapısal analizinin gerçekleştirilmesi
Trailer chassis design using with computer aided design (CAD) and analysis finite element method (FEM)
  1. Tez No: 171135
  2. Yazar: İHSAN YASİN BEZER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZAFER ŞENALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Günümüzde taşımacılığın büyük ölçüde karayolu ile yapılması çekici treyler tipi taşıtların otomotiv sektöründeki önemini arttırmaktadır. Treyler tipi taşıt şasilerinde meydana gelen gerilmelerin önceden bilinmesi, tasarımın geliştirilmesi açısından önemlidir. Bu tez çalışmasında üç boyutlu sonlu elemanlar modeli kullanılarak konteyner taşıyıcı yarı römorkun çarpma ve statik yükleme analizleri yapılmıştır. Bu analizler şasenin statik yüklemesi ve konteynerlerin 30 mm/sn hızla şase üzerine çarpması sonucu oluşan gerilmeleri tespit etmek amacı ile yapılmıştır. Katı model oluşturulurken Pro / Engineer paket programı, sayısal yapısal analizlerde ise Linear -Explicit method ANSYS LS-DYNA ve ANSYS- Workbench paket programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In nowdays, most of the transportation is carried out on highways, increases the importance of the truck-trailer vehicles in automotive industry. Determination of the stresses on the chassis before manufacturing is important due to the design improvement. In this thesis; impact and static loading analysis and simulations are performed using method of finite element for trailer chassis. Static loading and container is crashed to the chassis with 30 mm/sn velocity. As the result stresses on the chassis are obtained. Pro / Engineer software is used for solid modelling. ANSYS LS-DYNA software is used for Linear -Explicit impact analysis. ANSYS- Workbench software is used for Linear -Explicit analysis