Bakır-alüminyum esaslı alaşımların mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigations of mechanical properties of copper-aluminium based alloys
  1. Tez No: 580015
  2. Yazar: MURAT BURMABIYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK MISIRLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada bakır ve alüminyum esaslı alaşımlar, bu alaşımların özellikleri ele alınmıştır. Öncelik olarak alüminyum esaslı alaşımlar incelenmiş ve sonrasında alüminyum esaslı alaşımların özellikleri ele alınmıştır. Sonra bakır ve bakır esaslı alaşımlar ve özellikleri incelenmiştir. Daha sonra bakır ve alüminyum esaslı alaşımların genel özellikleri incelenmiş ve ardından mekanik özellikleri çizelgeler halinde verilmiştir. Son olarak ise alüminyum ve bakır esaslı alaşımların deneysel verilerine bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Inside this current work, aluminum and copper based alloys and these alloys properties are discussed. Aluminum based alloys were examined firstly and then properties of aluminum based alloys were discussed. Then copper and copper based alloys and their properties were investigated. Then the general properties of copper and aluminum based alloys were examined and then their mechanical properties were given in tabular form. Finally, the experimental data of aluminum and copper based alloys are examined.