Örgüt kültürü ve örgütsel özdeşleşme ilişkisinde X ve Y kuşağı işgören özelliklerinin etkisi
The influence of X and Y belonging characters on the relationship between organizational culture and organizational identification
- Tez No: 580027
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA SEYMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Araştırmanın temel amacı; örgüt kültürü ve örgütsel özdeşleşme ilişkisi ve bu değişkenlerin X ve Y kuşağı işgören özelliklerine göre değişip değişmediğini belirlemektir. Araştırma örneklemi, İstanbul ilinde özel sektörde faaliyet gösteren hizmet ve satış ve pazarlama sektörü işletmelerinde görevli 235 beyaz yaka çalışanından oluşmaktadır. Araştırma bulguları, örgüt kültürü ve örgütsel özdeşleşme arasında kısmen anlamı ve pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir. X ve Y kuşağı işgörenlerinin örgüt kültürü algılamaları ve örgütsel özdeşleşme düzeylerine ilişkin ise istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the relationship between organizational culture and organizational identification and the determination of whether these variables change according to employee characteristics of X and Y generation. The research sample consisted of 235 white collar employees in service and sales and marketing sector working in the private sector in Istanbul. Research findings showed that there was a positive relationship between organizational culture and organizational identification. It is concluded that there is no statistically significant difference between the organizational culture perceptions and organizational identification levels of X and Y generation employees.