Rekreatif ve rekabetçi olarak spor yapan genç sporcuların değer tiplerinin ve değer sistemlerinin belirlenmesi
Determination of value types and value systems of youth recreative and competitive athletes
  1. Tez No: 580036
  2. Yazar: SERKAN TOPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİ GÜRPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmanın amacı, rekabetçi ve rekreatif olarak spor yapan genç sporcuların değer tiplerini ve değer sistemlerini belirlemektir. Araştırmaya, Denizli ilinde farklı okullarda, farklı spor kulüplerinde ve farklı spor okullarında rekabetçi ve rekreatif olarak spor yapan lisanlı veya lisanssız sporcu öğrenciler katılmıştır. Çalışma grubunu oluşturan 471 sporcu öğrencinin (ort=15.73±1.29) 199'u kız, 272'si erkektir. Veri toplama aracı olarak Alt Yapı Sporlarında Değerler Ölçeği (YVSQ), Alt Yapı Sporlarında Değerler Ölçeği-2 ve Rekabetçi Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Yapılan analizlere göre sporcu öğrencilerin en çok önem verdiği 3 değerin sırasıyla“kişisel başarı”(ort=4.41±0.91),“takım uyumu”(ort=4.36±0.99) ve“dürüstlük”(ort=4.34±1.05) olduğu; en en az önem verdiği 3 değerin ise sırasıyla“toplumsal imaj”(ort=3.34±1.57),“hoşgörü”(ort=2.91±1.68) ve“kazanma”(ort=2.34±1.78) olduğu bulunmuştur. Değer tiplerinde en çok önem verilen değerler sırasıyla“Yetkinlik”(ort=4.08±0.78),“Ahlak”(ort=4.36±0.72),“Statü”(ort=2.59±1.35) değerleri olmuştur. Sporcu öğrencilerin“Rekabetçilik Seviyeleri”(ort=3.61±0.51) orta ve üst seviyede bulunmuştur. Yapılan regresyon analiziyle sonucu ahlak, yetkinlik ve statü değişkenleri rekabetçilik seviyesindeki toplam varyansın yaklaşık %36'sını açıklamaktadır (R=0.602, R2=362, p=.000). Ayrıca cinsiyete rekebetçi veya rekreatif spor yapmaya ve yapılan spor türüne göre değer tiplerinde anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the value types and value systems of competitive and recreational youth athletes. Student athletes from different schools, sports clubs and sports schools in Denizli participated in the study. The study group consisted of 471 athletes (mean = 15.73 ± 1.29) of whom 199 were female and 272 were male. Youth Sport Values Questionnaire, Youth Sport Values Questionnaire-2 and Competitive Atitude Scale were used as data collection tools. According to the analyzes, it was found that the most important 3 values of the atheletes were“personal achievemen”(mean=4.41±0.91), team cohesion (mean =4.36±0.99) and fairness (mean=4.34±1.05); the least important 3 values of the atheletes were“public image”(mean=3.34±1.57),“tolerance”(mean=2.91±1.68) and“winning”(mean=2.34±1.78), respectively. The most important value types were found“Competence”(mean=4.08±0.78),“Moral”(mean = 4.36 ± 0.72) and“Status”(mean = 2.59 ± 1.35) respectively. The Competitiveness Levels (mean=3.61 ± 0.51) of the athletes were found between the middle and upper level. As a result of the regression analysis, moral, competence and status variables explain %36 of the total variance in the competitveness level (R=0.602, R2=362, p=.000). Moreover, there were significant differences found between the value types and gender, competitive or recreational aim and the type of sports.