Hüseyin Atlansoy'un edebi dünyası
Hüseyin Atlansoy's literary world
  1. Tez No: 580050
  2. Yazar: ASİYE TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KACIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Modern Türk şiirinin önemli şairlerinden olan Hüseyin Atlansoy 'un şiiri üzerine yaptığımız çalışmada Atlansoy 'un şiiri ve sanatı üzerinde durduk. Şiirlerini şekil ve muhteva açısından incelediğimiz şairin şiirlerinin öne çıkan özelliklerini ortaya koymaya çalıştık. Bu çalışma, Hüseyin Atlansoy 'un şiirini konu almaktadır. Aynı zamanda şiirlerin gelişim süreçleri, sosyal oluşumlar arka planında, tematik olarak da ele alınmıştır. Bu tezin amacı, Hüseyin Atlansoy 'un Cumhuriyet Dönemi Türk şiiri içindeki konumunu tespit etmektir. Bu nedenle çalışmada, şairin şiir çizgisinin takibi yapılmış, onun kitaplarına aldığı/almadığı tüm eserlerine ulaşılmaya çalışılmıştır. Tez içinde, bu çizginin kapsadığı evre ve etkiler de incelenmiş, bunların şaire ve şiirine katkılarının neden ve sonuçları açıklanmıştır. Hüseyin Atlansoy 'un kendine özgü ve müstakil şiirinin tahlili için ise arka plan araştırması yapılmış, onun şahsî ve toplumsal yaşamının şiirini beslediği ve etkilediği gözlemlenmiştir. Atlansoy 'un şiirindeki ana temler incelenirken de yapılan arka plan incelemesinden yararlanılmıştır. Şair, gelenekselle modernizmi, güncelle tarihi, bireyselle toplumsallığı, gündelik konuşmayla imgesel bir söyleyişi bir arada vererek, modern Türk şiiri içerisinde farklı bir duruş yakalamıştır. Şiirlerinden yola çıkarak yakın dönem şiirimizin bu önemli şairinin Türk edebiyatındaki yeri tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study on Hüseyin Atlansoy's poem, one of the important poets of modern Turkish poetry, we focus on Atlansoy's poem and art. We try to reveal the prominent features of the poet's poem whose poems are examined in terms of from and content. This study is about Hüseyin Atlansoy's poem. At the some time, the developing process of poems are dealt thematically in the background of social formation. The purpose of this thesis is to determine Hüseyin Atlansoy's position in Turkish poetry in the Republican era. Therefore, the poetic line of him was tracked and all his published and unpublished works were tried to be reached in this study. The eras and effects of his professional life were examined along and their contribution to him and his poems was explained with the causes and results. In order to analyze Hüseyin Atlansoy's unique and individual poetry, background research was done and it was observed that his personal and social life affect and nourish his poems. Background research was also used to examine the main themes in his poems. The poet achieved a different success in the modern Turkish poem by giving together tradition with modernism, current with history, individuality with sociality, Daily language with imaginary utterance. It has been tried to determine the position of this recent important poet in the Turkish literature.