Güney Ege'de Fethiye Körfezinde doğal ve yapay radyonüklit dağılımının incelenmesi
Distributions of the natural and anthopogenic radionuclides from Fethiye Gulf in the South Aegean
- Tez No: 580072
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSELİ YAPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Granit, volkanik ve metamorfik kayaçların aşınarak (hava ve su etkisiyle) mekanik yolla kıyıya taşınması sonucu oluşan kıyı sedimentleri (plaj çökelleri, dalgalara ve akıntılara karşı direnç gösteren mineral birikintileridir ve bu çökellerin mineralojik ve radyolojik özelliklerinin jeolojik kökeninin yanı sıra jeolojik taşınma ve ayırma işlemlerini yansıttığı öne sürülmektedir. Bu çalışmada, Fethiye Körfezi kıyı çökellerinde (20 halk plajından sağlanan plaj kumları) radyometrik analizler gerçekleştirilerek, kıyı çökellerinin kaynağı ve taşınım proseslerinin incelenmesi hedeflenmiştir. Plaj kumlarındaki toryum, uranyum ve potasyum gama spektrometre sistemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen eTh/eU ve eTh/K oranları, plaj kumlarının taşınması ve orijini üzerine önemli bilgiler sağlamıştır. Ayrıca, Fethiye Körfezi çevresinde 100 km boyunca, plaj kumlarının örneklenmesi, bu turistik bölgenin radyoaktivite seviyesinin radyolojik risk açısından değerlendirilmesini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Sediments are produced through weathering and erosion of either igneous or metamorphic rocks, are transported to the cost by winds and rivers, and finally deposited on beaches by the action of waves and currents. The composition of mineral and the radiological characteristic of the beach sand is then related to the source region and also to several other processes during the sedimentation cycle such as sorting and transportation. In the present study, natural gamma radiation of beach sand deposits was measured along the coast of Fethiye Gulf (20 public beach), with the aim of studying the provenance and transport processes of sediments in this area. Concentrations of thorium, uranium and potassium in the beach sands were evaluated using gamma-ray spectrometry. The interpretations of eTh/eU and eTh/K ratios provide important information on the history of sorting processes for beach sands. Furthermore, the beach sand sampling along the 100 km around the Fethiye Gulf allowed for evaluation of the radioactivity levels in terms of radiological risk assessments in this touristic region.