Sürdürülebilir tedarik zinciri kapsamıyla yeniden üretim tesisi yer seçimi ve bir uygulama
Remanufacturing facility location selection within the scope of sustainable supply chain and an application
- Tez No: 580073
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Günümüz iş dünyasında işletmelerin tek başına hareket etmekten ziyade bir tedarik zinciri içerisinde bulunarak varlıklarını idame ettirebilmektedirler. Günlük hayatımızdan iş hayatımıza kadar hayatımızın her anında karşımıza çıkan popüler bir nosyon haline gelen sürdürülebilirlik hem akademik hem de iş hayatında tedarik zinciri ile entegre hale gelmektedir. Tedarik zincirinin sürdürülebilirlik ile ilişkisi kapsamında ele alınabilecek konulardan biri olan yeniden üretim konusu çevresel, ekonomik ve sosyal açılardan işletmeleri ve toplumu yakından ilgilendirmektedir. Bu çalışmada sürdürülebilir tedarik zinciri bakış açısıyla yeniden üretim tesis yer seçimi üzerine araştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's business world, business organizations are able to maintain their existence by being in a supply chain rather than acting alone. Sustainability, which has become a popular notion that comes across at every moment of our lives from our daily life to our business life, is integrated with the supply chain in both academic and business life. Reproduction, which is one of the issues that can be dealt with within the scope of the supply chain's relationship with sustainability, is closely related to enterprises and society in environmental, economic and social aspects. In this study, a research has been carried out on the selection of the production facility location from the point of view of sustainable supply chain.